

Proportional Relationships
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Diana HollyGroveMS
Used 80+ times
FREE Resource
19 Slides • 28 Questions
1
Proportional Relationships

2
3
4
5
6
7
8
Multiple Choice
9
Multiple Choice
10
Multiple Choice
11
Multiple Choice
12
13
14
15
16
17
18
Multiple Choice
Ordered pair (0,0) is also known as the ___.
y-axis
x-axis
origin
constant
19
Multiple Choice
20
Multiple Choice
Is the graph proportional or non-proportional?
Proportional
Non-Proportional
21
Multiple Choice
22
Multiple Choice
23
Multiple Choice
24
25
26
27
Multiple Choice
28
Multiple Choice
Does this equation represent a proportional relationship?
Yes
No
29
Multiple Choice
30
Multiple Choice
Does this equation represent a proportional relationship?
Yes
No
31
Multiple Choice
y = 75x
32
Multiple Choice
33
Multiple Choice
34
Multiple Choice
In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?
y
x
14
35
Multiple Choice
36
37
38
39
Multiple Choice
Using the graph given, how much money would be given at 6 hours?
$12
$8
$16
$4
40
Multiple Choice
41
Multiple Choice
42
Multiple Choice
43
Multiple Choice
What calculation should you complete to find the unit rate?
180 ÷6
6 ÷180
180×6
6×180
44
Multiple Choice
What calculation should you perform to find the unit rate?
10 ÷ 5000
10 ×5000
5000 ÷10
5000×10
45
Multiple Choice
What is the unit rate of this graph?
75 beats/minute
100 beats/minute
150 beats/minute
200 beats/minute
46
Multiple Choice
The candy store sells 25 gummi bears for 5 cents, what's the unit rate for gummi bears sold?
1 gummi bears to 5 cents
5 gummi bears to 1 cent
5 cents to 10 gummi bears
25 cents to 100 gummi bears
47
Multiple Choice
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Proportional Relationships

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 47
SLIDE
Similar Resources on Wayground
40 questions
Percent Review
Presentation
•
7th Grade
41 questions
Module 1:Linear Inequalities in Two Variables
Presentation
•
8th Grade
43 questions
Lesson 1: Subsets of Real Numbers Lesson 2: Arranging Real
Presentation
•
7th Grade
41 questions
Math Discovery - A - Relationships
Presentation
•
7th Grade
40 questions
7.2 Lesson - Experimental and Theoretical Probability
Presentation
•
7th Grade
43 questions
Writing Inequalities Notes - Day 1
Presentation
•
7th Grade
43 questions
Intro to adding Integers
Presentation
•
7th Grade
46 questions
Linear Relationships Notes - 4/26
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Multi Step Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Integer Operations Review
Quiz
•
7th Grade