Search Header Logo
Comparing Bits and Pieces Unit Test Review

Comparing Bits and Pieces Unit Test Review

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th Grade

•

Practice Problem

•

Hard

•
CCSS
6.NS.C.7A, 4.NF.A.2, 6.RP.A.3B

+7

Standards-aligned

Created by

Anonymous Anonymous

Used 38+ times

FREE Resource

5 Slides • 15 Questions

1

Comparing Bits and Pieces
Quiz #2 Review

2

Multiple Choice

What sign goes in the blank?

- 35\frac{3}{5}   ____  - 79\frac{7}{9}  

1

<

2

>

3

=

3

Multiple Choice

What sign goes in the blank?

- 35\frac{3}{5}   ____  79\frac{7}{9}  

1

<

2

>

3

=

4

Multiple Choice

What sign goes in the blank?

135\frac{13}{5}   ____  188\frac{18}{8}  

1

<

2

>

3

=

5

Multiple Choice

What sign goes in the blank?

- 15\frac{1}{5}   ____ - 38\frac{3}{8}  

1

<

2

>

3

=

6

Fill in the Blanks

Write a decimal equivalent to the fraction below

15\frac{1}{5}  

Type answer...

7

Fill in the Blanks

Write a decimal equivalent to the fraction below

616\frac{6}{16}  

Type answer...

8

Fill in the Blanks

Find the number half way between -0.76 and -0.75.

Type answer...

9

Fill in the Blanks

Find the number half way between 0.37 and 0.38.

Type answer...

10

Open Ended

Find a fraction between this pair of fractions:

14\frac{1}{4}  and 23\frac{2}{3}  

11

​Find a fraction between 2/3 and 1/4.

​

​Start by finding a common denominator for these fractions. 

That will make it easier to compare.

​

​2/3 = 8/12

​

​1/4 = 3/12

​

​

​Some fractions that come in between are 4/12, 5/12, 6/12, 7/12.

12

Open Ended

Find a fraction between this pair of fractions:

46\frac{4}{6}  and 56\frac{5}{6}  

13

​Find a fraction between 4/6 and 5/6.

​SOLVE IT LIKE THE LAST PROBLEM!!!

​

​Start by finding a common denominator for these fractions (a DIFFERENT common denominator). 

That will make it easier to find one in between.

​

4/6 = 8/12

​

​5/6 = 10/12

​

A fraction that comes between could be 9/12 or 3/4.

14

Fill in the Blanks

My family is having a party and we want to buy ice cream sandwiches for everyone. (YUM!)

There will be 40 people at our party. (Don't worry, we'll be outside.)

Ice cream sandwiches come 6 to a package.

One package costs $4.32 at Vons.

What is the unit price for an ice cream sandwich?

Type answer...

15

​

Ice cream sandwiches come 6 to a package.

One package costs $4.32.

​

What is the unit price for an ice cream sandwich?

​

​Unit Price is the cost of ONE ice cream sandwich. To find the unit price, take the cost for a package of ice cream sandwiches and divide it by how many sandwiches there are.

​

​So....$4.32 divided by 6 = $0.72.  Does that make sense?

​

​To check it, do $0.72 x 6.  Do you get $4.32??

16

Fill in the Blanks

My family is having a party and we want to buy ice cream sandwiches for everyone. (YUM!)

There will be 40 people at our party. (Don't worry, we'll be outside.)

Ice cream sandwiches come 6 to a package.

One package costs $4.32 at Vons.

How many packages will I need to buy so that everyone gets an ice cream sandwich?

THINK

Type answer...

will the store let me buy PART of a package??? NO!!!

17

Fill in the Blanks

My family is having a party and we want to buy ice cream sandwiches for everyone. (YUM!)

There will be 40 people at our party. (Don't worry, we'll be outside.)

Ice cream sandwiches come 6 to a package.

One package costs $4.32 at Vons.

Now that you know how many packages are needed, what will the ice cream cost?  Don't worry about tax!

Type answer...

18

Fill in the Blanks

Ice cream sandwiches are sold in a package of 18 at Costco for $12.96.  What is the unit cost at Costco?

Type answer...

19

Multiple Choice

Thinking only about unit cost, where should I buy my ice cream sandwiches?

1

Vons

2

Costco

3

Doesn't matter, they're the same.

20

​I'm super proud of you, Sixth Graders!! Keep up the good work!!
pattern-tertiary
Comparing Bits and Pieces
Quiz #2 Review

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 20

SLIDE