

Unit Prices & Better Deals
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Ginger Pate
Used 7+ times
FREE Resource
10 Slides • 8 Questions
1
by Ginger Pate
2
3
Fill in the following chart for the above problem.
Do NOT solve the problem yet.
4
5
Fill in the Blanks
NOW find the unit price. You may use a calculator.
Type in your answer WITH a $-sign:
example $1.16, $0.94, $22.95
Type answer...
6
7
Fill in the Blanks
Use the table to answer the following question:
A 9-meter roll of string costs $1.89. What is the unit price?
Write your answer with a $-sign.
Examples: $0.23, $2.34, $2.07
Type answer...
8
9
10
Multiple Choice
Use the two tables you drew on your whiteboard to answer the question.
5-ounce jar because the unit price is $0.69.
7-ounce jar because the unit price is $0.66.
5-ounce jar because the unit price is $0.96.
7-ounce jar because the unit price was $.65.
11
Multiple Choice
Please draw out two tables on your whiteboard. Fill in the information and then find the answer.
The 4-kilogram bag of green peppers because the unit price is $0.73.
The 8-kilogram bag of green peppers because the unit price is $0.76.
The 4-kilogram bag because the unit price is $0.43
The 8-kilogram bag because the unit price is $0.64.
12
On your whiteboard, please write the number that you would type in FIRST on a calculator to solve for the unit price.
13
14
Please write this out on your whiteboard in the long-division "house" way.
15
Multiple Choice
Which number do you type in the calculator LAST - as in after the division button?
15
5
3
16
Multiple Choice
Look at the question shown. Please pick which number you would put into the calculator first to solve this problem. This is also the number that goes under the "house" in a written division problem.
3
$1.08
17
Multiple Choice
In this question, what number is the divisor? HINT: This is the number on the outside of the house. The last number we push on the calculator in order to find the answer to this question.
8
$16.16
25
18
Multiple Choice
Use your whiteboard to draw a table. Then use a calculator to solve.
5 pack
9 pack
They are the same unit price.
by Ginger Pate
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 18
SLIDE
Similar Resources on Wayground
13 questions
4-1 Understand Solutions and Equations
Presentation
•
6th Grade
14 questions
divisibility rules
Presentation
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate Review
Presentation
•
6th Grade
14 questions
6.EE.2.8 Writing & Interpreting Inequalities FSA Rev./Pract.
Presentation
•
6th Grade
11 questions
11.1
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Finding the percent of a number
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Solving Percent Proportions (Part 2)
Presentation
•
6th Grade
13 questions
Mean
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade