
Proportions and Percent of Change
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Courtney Tout
Used 31+ times
FREE Resource
3 Slides • 22 Questions
1
By Courtney Tout
2
Comparing 2 items
Ratio
Comparison through divison
Unit Rate has a value of 1 in the denominator
Ex: Miles per hour
Rate
Two fractions set equal to each other.
Units must match either:
Vertically
Horizontally
Proportion
3
Multiple Choice
Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
4
Multiple Choice
There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?
Your answer must be in simplest form.
10:7
7:10
35:50
50:35
5
Multiple Choice
6
Multiple Choice
What is the ratio of hearts to flashes?
4/5
5/9
4/9
5/4
7
Multiple Choice
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
8
Multiple Choice
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
6 red apples to 8 green apples
8 red apples to 6 green apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
9
Multiple Choice
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50
10
Multiple Choice
Tommy has a bag of LEGOS. There are:
6 yellow
3 red
8 blue
What is the ratio of red to blue LEGOS?
3:8
6:3
6:8
3:6
11
Multiple Choice
If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?
35 girls
28 girls
24 girls
30 girls
12
Multiple Choice
13
Multiple Choice
14
Multiple Choice
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
15
Step 1: Find the difference between New and Original Values
Step 2: Divide difference by Original Value
Step 3: Scale Up or Down to get a denominator of 100. Percent is on top.
Some text here about the topic of discussion.
Percent of Change
16
Multiple Choice
Which is the correct formula for percent of change?
Origianl − NewOriginal
New−OriginalOrignal
OriginalNew − Original
NewOringla − New
17
Multiple Choice
18
Multiple Choice
19
Multiple Choice
20
Multiple Choice
21
Multiple Choice
22
Multiple Choice
23
Multiple Choice

20 dogs to 5 dogs
24
Multiple Choice
The original cost was $50 and the new cost is $60.
25
Multiple Choice
By Courtney Tout
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 25
SLIDE
Similar Resources on Wayground
20 questions
Histogram & Stem & Leaf Review
Presentation
•
6th Grade
20 questions
Finding Simple Probability
Presentation
•
6th - 8th Grade
17 questions
Credit Reports and Credit scores
Presentation
•
6th - 7th Grade
20 questions
Vertical and Adjacent Angles
Presentation
•
7th Grade
20 questions
Finding Area
Presentation
•
6th Grade
20 questions
Data collection & types of data
Presentation
•
6th - 7th Grade
18 questions
Proportions Relationships
Presentation
•
6th - 7th Grade
21 questions
Ratios, Rates & Unit Rates
Presentation
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade