
Benchmark 2 Active Review 2022-23
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Rhonda Taylor
Used 4+ times
FREE Resource
10 Slides • 18 Questions
1
Some text here about the topic of discussion.
2
Repeated events means you're looking for multiples.
Use a t-chart to list out multiples of any numbers until you find common numbers.
Multiples
Splitting or dividing items means you are factoring them.
Use a factor tree to help you find prime factors.
Factors
3
Fill in the Blanks
Maurice has 48 chocolate cookies and 72 sugar cookies. He plans to separate them onto platters.
*Each platter must have the same number of each type of cookie.
*No cookies can be left over.
*He wants to make the largest number of platters possible.
What is the greatest number of cookie platters Maurice can make?
Type answer...
4
Multiple Choice
Hot dogs are sold in packages of 8 and hot dog buns are sold in packages of 10. Oscar wants to buy enough hot dogs and hot dog buns to have an equal number of each item. How many packs of hot dogs and buns will he need to purchase to have the same amount of each?
40 packages hot dogs, 40 packages of buns
5 packages of hot dogs, 4 packages of buns
2 packages of hot dogs, 3 packages of buns
1 package of hot dogs, 1 package of buns
5
Identify your total (DIVIDEND)
Identify how you're splitting it (DIVISOR)
Use your calculator to help you, draw a model, use common denominators, use KCF
Fraction Division
6
Fill in the Blanks
Mario cut pieces of ribbon that are each ⅓ yard long. He has a spool of ribbon that is 15 yards long. How many complete pieces of ribbon can he cut?
Type answer...
7
Multiple Choice
Yesterday, the cafeteria served 16½ cups of ranch dressing. One serving of ranch dressing comes in a cup that is ¼ cup in size. How many servings of ranch dressing did the cafeteria serve yesterday?
26
16
66
15
8
Use the fraction and mixed number buttons on your calculator to help you work with fractions.
Some text here about the topic of discussion.
Working with Fractions
9
Multiple Choice
Which of these numbers is greater than 8⅓ but less than 9?
324
874
433
10
Multiple Choice
Which of the following numbers is the greatest?
2419 , 53 , 0.82, 74
2419
53
0.82
74
11
Remember: absolute value is NOT the same as opposites. Opposites are numbers that are the same distance away from zero. They are called zero pairs.
Absolute Value
12
Multiple Choice
Order these values least to greatest:
|-3|, -4, |5|, -1, |-6|
|-3|, |5|, |-6|, -1, -4
-4, -1, |-3|, |5|, |-6|
|-6|, -4, |-3|, -1, |5|
|-6|, |5|, |3|, -1, -4
13
Multiple Choice
Points A and B
Points B and C
Points C and D
Points A and D
14
Multiple Choice
Four friends played a game. Their scores are listed below.
Who had the highest total score for both rounds?
Round 1 Round 2
Bill -2 6
Tom 5 -8
Jake 1 -5
Opal 2 -4
Bill
Tom
Jake
Opal
15
Fill in the Blanks
What is the distance between -2 and 14 on a number line?
Type answer...
16
Fill in the Blanks
The graph shows the map of an amusement park. What is the distance between the water slide and the restrooms?
Type answer...
17
There are 3 ways to write a ratio:
word form
colon form
fraction form
Ratios and Equivalent Ratios
18
Sometimes you can use addition to help you find missing values in a ratio table.
Additive Relationships in Ratio Tables
You can also use multiplication (or division) to scale your ratios up (or down) in a ratio table. Remember: sometimes you may have to scale down before you can scale up!
Multiplicative Relationships in Ratio Tables
19
Multiple Choice
Which ratio shows a ratio of 1:4 cats to dogs?
8 cats and 24 dogs
3 dogs and 12 cats
4 cats and 16 dogs
5 cats and 20 animals
20
Multiple Choice
Sally has 5 math assignments and 3 reading assignments to complete. What is the ratio of math assignments to all of her lessons?
5:3
3:5
5:2
5:8
21
Rates are special ratios that compare items that are not related:
miles per hour
pages per day
shots per game
Rates and Unit Rates
22
Multiple Choice
Mrs. Taylor searched for the best deal on Pepsi. She found the following deals:
Which is the best deal, per ounce?
16 oz for $1.29
18 oz for $1.99
20 oz for $2.19
23
Multiple Choice
The winning track athlete ran the 1600 meter race in 6 minutes. At this rate, how fast did the runner run in 1 minute?
266 meters
200 meters
5 meters
128 meteres
24
You can use proportions to help you convert measurements. Look for scaling up or down OR use cross products to help you solve.
Using Proportions to convert measurements
25
Fill in the Blanks
The length of a world-record sub sandwich is 8½ yards long. How long is the sub sandwich in inches? (1 yard = 36 inches)
Type answer...
26
You can use the percent proportion to solve problems with percents.
Percents
27
Fill in the Blanks
In the grade, 120 of the 160 students met their ALEKS goals. What percent of the students met their goals?
Type answer...
28
Multiple Choice
Over the break, 76% of the students traveled out of the state to visit family. If there are 550 students in the school, about how many students traveled out of state?
132
723
477
418
Some text here about the topic of discussion.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 28
SLIDE
Similar Resources on Wayground
20 questions
2/5 Ratio Tables
Presentation
•
6th Grade
21 questions
Combining Like Terms
Presentation
•
6th Grade
20 questions
All Operations with Decimals and Fractions
Presentation
•
6th Grade
22 questions
PEMDAS and Prime Factorization
Presentation
•
6th Grade
21 questions
12/14 Converting Fractions, Decimals, Percents
Presentation
•
6th Grade
22 questions
1.1 Powers and Exponents
Presentation
•
6th Grade
24 questions
Distributive Property
Presentation
•
6th Grade
19 questions
Module 1 - Integer Concepts - 6th Continued
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
16 questions
Exponents and Powers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade