
Systems of Equations Word Problems
Presentation
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Tracy Holdridge
Used 4+ times
FREE Resource
13 Slides • 21 Questions
1
The difference of two numbers is 34 and their sum is 338.
Find the numbers.
2
The difference of two numbers is 34 and their sum is 338.
Find the numbers.
3
Fill in the Blanks
The difference of two numbers is 34 and their sum is 338. Find the numbers.
The Lower number is
Type answer...
4
Fill in the Blanks
The difference of two numbers is 34 and their sum is 338. Find the numbers.
The larger number is...
Type answer...
5
One number is 17 more than 3 times another number. The
sum of the two numbers is 41. Find the numbers.
Now you try...
On the next slide select the correct equations that will solve this system.
6
Dropdown
One equation would be
7
Multiple Select
One number is 17 more than 3 times another number. The sum of the two numbers is 41. Find the numbers.
The two numbers are (choose both)...
35
6
20
21
30
8
Natalie has $84 more than Cierra. Together they have
$458. How much money do they each have?
9
Fill in the Blanks
Natalie has $84 more than Cierra. Together they have $458.
How much money does Natalie have?
Type answer...
10
Fill in the Blanks
Natalie has $84 more than Cierra. Together they have $458.
How much money does Cierra have?
Type answer...
11
Alyssa has $75 less than three times Eric. Together they
have $905. How much money do they each have?
Let a=Alyssa and Let e=Eric
12
Open Ended
Alyssa has $75 less than three times Eric. Together they have $905. How much money do they each have?
What are the 2 equations you would use?
13
Fill in the Blanks
Alyssa has $75 less than three times Eric. Together they have $905.
How much money does Eric have?
Type answer...
14
Fill in the Blanks
Alyssa has $75 less than three times Eric. Together they have $905.
How much money does Alyssa have?
Type answer...
15
Jalen has $10.35 in Quarters and Nickels. He has a total of
99 coins. How many of each coin does he have?
16
Fill in the Blanks
Jalen has $10.35 in Quarters and Nickels. He has a total of 99 coins.
How many quarters?
Type answer...
17
Fill in the Blanks
Jalen has $10.35 in Quarters and Nickels. He has a total of 99 coins.
How many nickels?
Type answer...
18
Isaiah has $7.15 in Dimes and Nickels. He has a total of 91
coins. How many of each coin does he have?
Set up the equations yourself and solve.
Lets use x for dimes and y for nickels.
19
Multiple Choice
Isaiah has $7.15 in Dimes and Nickels. He has a total of 91 coins. How many of each coin does he have?
Which of these is the solution to the system?
42 Dimes
49 Nickels
52 Dimes
39 Nickels
50 Dimes
41 Nickels
48 Dimes
43 Nickels
20
Three erasers and five pencils cost $7.55. 6 erasers and 12
pencils cost $17.40. How much does 1 eraser cost? How
much does 1 pencil cost?
21
Multiple Choice
Three erasers and five pencils cost $7.55. 6 erasers and 12 pencils cost $17.40. How much does 1 eraser cost? How much does 1 pencil cost?
Which is the correct solution to the system?
Erasers = $.60
Pencils = $1.15
Erasers = $.70
Pencils = $1.05
Erasers = $.55
Pencils = $1.20
Erasers = $.50
Pencils = $1.25
Erasers = $.65
Pencils = $1.10
22
17 apples and 12 oranges cost $10.44. 3 apples and 4
oranges cost $2.84. How much does 1 apple cost? How
much does 1 orange cost?
Solve this one yourself and choose the correct answer on the next slide.
23
Multiple Choice
17 apples and 12 oranges cost $10.44. 3 apples and 4 oranges cost $2.84. How much does 1 apple cost? How much does 1 orange cost?
Which is the correct solution to the system?
Apple = $0.30
Orange= $0.47
Apple = $0.28
Orange= $0.49
Apple = $0.20
Orange= $0.57
Apple = $0.24
Orange= $0.53
Apple = $0.23
Orange= $0.54
24
The Odyssey Rockets Basketball team charges $5 for
adult tickets and $2 for student tickets. Last night made
$546 and sold 183 tickets. How many adult and student
tickets did they sell?
25
Fill in the Blanks
The Odyssey Rockets Basketball team charges $5 for adult tickets and $2 for student tickets. Last night made $546 and sold 183 tickets.
How many adult tickets were sold?
Type answer...
26
Fill in the Blanks
The Odyssey Rockets Basketball team charges $5 for adult tickets and $2 for student tickets. Last night made $546 and sold 183 tickets.
How many student tickets were sold?
Type answer...
27
The local movie theater charges $13 for adult tickets and
$7 for children’s tickets. Yesterday they sold 115 tickets and
made $943. How many adult and children tickets did they
sell?
Use the same method... you will fill in the blanks on the next 2 slides...
28
Fill in the Blanks
The local movie theater charges $13 for adult tickets and $7 for children’s tickets. Yesterday they sold 115 tickets and made $943.How many adult tickets were sold?
Type answer...
29
Fill in the Blanks
The local movie theater charges $13 for adult tickets and $7 for children’s tickets. Yesterday they sold 115 tickets and made $943.
How many children tickets were sold?
Type answer...
30
The width of a rectangle is 30 less than 4 times the length. The perimeter is 60. What is the length, width, and area of the rectangle?
31
Fill in the Blanks
The width of a rectangle is 30 less than 4 times the length. The perimeter is 60.
What is the length? (in this case the length is the smaller number)
Type answer...
32
Fill in the Blanks
The width of a rectangle is 30 less than 4 times the length. The perimeter is 60.
What is the width?
Type answer...
33
The length of a rectangle is 15 more than 3 times the width. The perimeter is 110. What is the length and width?
Choose the correct answer on the next slide
34
Multiple Choice
The length of a rectangle is 15 more than 3 times the width. The perimeter is 110.
What is the solution to the system?
l=40 w=15
l=50 w=5
l=45 w=10
l=30 w=25
l=35 w=20
The difference of two numbers is 34 and their sum is 338.
Find the numbers.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 34
SLIDE
Similar Resources on Wayground
27 questions
Unit 2: Exponents, Real Numbers & Scientific Notation
Presentation
•
8th Grade
24 questions
Intro to Systems of Linear Equations
Presentation
•
8th Grade
24 questions
Linear Equations in Two Variables
Presentation
•
8th Grade
26 questions
Rotations on Axes
Presentation
•
8th Grade
25 questions
Laws of Exponents Review
Presentation
•
7th - 8th Grade
28 questions
Operations with Scientific Notation
Presentation
•
8th Grade
27 questions
Review: Functions: Linear vs. Nonlinear
Presentation
•
8th Grade
25 questions
y=mx+b
Presentation
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Rational and Irrational Numbers
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional vs. Non-Proportional
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
24 questions
Explore Rigid Transformations and Congruence
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade