Search Header Logo
  1. Resource Library
  2. Math
  3. Percents, Ratios, And Rates
  4. ...
  5. Proportions And Unit Rates Part 2
Proportions and Unit Rates Part 2

Proportions and Unit Rates Part 2

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

8th Grade

•

Easy

•
CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, RI.2.1

+7

Standards-aligned

Created by

Arah Anderson

Used 1+ times

FREE Resource

6 Slides • 7 Questions

1

Identify & Represent Proportional Relationships

Standard:

MA.7.AR.4.4 Given any representation of a proportional relationship, translate the representation to a written description, table or equation.

media

2

Open Ended

Question image

When you are having a tough day, what do you do to make yourself feel better?

3

Identify & Represent Proportional Relationships

I can calculate unit rates.


Desmos

media

4

Labeling

Recall:

Place the correct values and ratios next to each statement.

Drag labels to their correct position on the image

8 to 7

7 to 8

10 : 7

7

25

10

8

7 : 10

2 / 5

25 / 10

5

A unit rate can compare many quantities, one of the quantities has to be one.
  • 100 miler per hour or 100/1 or 100:1

  • 3 girls per 1 boy or 3 /1 or 3:1

  • 5 assignments per day or 5 /1 or 5:1

6

Unit Rate: rate in which the second quantity compared is one unit
media

7

media

8

media
​I Do:

9

Multiple Choice

I Do:

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

1

$8 per pound

2

$35 per pound

3

$5 per pound

4

$0.125 per pound

10

Multiple Choice

We Do:

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

1

$.50 per pound

2

$1.25 per pound

3

$3 per pound

4

$2.50 per pound

11

Multiple Choice

You Do:

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

1

$3.60

2

$3.55

3

$3.40

4

$3.50

12

Reorder

Summary:

What are the steps to calculating unit rates:

set up two ratios = to each other

one ratio has to have a denominator of 1

cross multiply

solve for the variable

place the answer over 1

1
2
3
4
5

13

Multiple Choice

Exit Ticket:

Jazlyn has spent 2 hours reading 86 pages of Breaking Dawn. She is reading an average of how many pages each hour?

1
176 pages
2
43 pages
3
34 pages
4
84 pages
pattern-tertiary

Identify & Represent Proportional Relationships

Standard:

MA.7.AR.4.4 Given any representation of a proportional relationship, translate the representation to a written description, table or equation.

media

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 13

SLIDE