
- Resource Library
- Math
- Financial Literacy
- Tip, Tax, And Discount
- Consumer Markups, Discounts, Taxes, Tips, And Unit Rates
Consumer - Markups, Discounts, Taxes, Tips, and Unit Rates
Presentation
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Easy
+6
Standards-aligned
Maria Woodruff
Used 11+ times
FREE Resource
9 Slides • 18 Questions
1
Mark-ups, Discounts,
Taxes, Tips, and Unit Prices
2
Example:
Price divided by the number of units.
To Calculate:
3
Multiple Choice
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4
Multiple Choice
5
Example:
Multiply the total bill by the sales tax percent. This will give you the amount of tax owed.
If you need the total owed you will have to add it back to your total.
To Calculate:
6
Multiple Choice
How much will you pay for a hat that costs $24.99 if tax is 7.5%?
$26.86
$28.68
$43.73
$1.87
7
Fill in the Blanks
The price of a new car is $29990. If the sales tax rate is 6.75%, then how much sales tax is being charged?
Type answer...
8
Example:
Take the prices of items and multiply by the number of that item ordered.
Add all prices to get total.
To Calculate:
9
Fill in the Blanks
Find the total amount Alex's family spent at the restaurant if they ordered:
2 large fried chicken dinners
2 chopped BBQ sandwiches
4 french fries
and 4 regular lemonades
Type answer...
10
Multiple Choice
Mary buys 2.16 pounds of ham for $4.76 per pound and 2.30 pounds of cheese for $3.37 per pound. She gives the clerk $20.00. If there is no sales tax on these items, how much change should she receive?
$18.03
$1.97
$10.28
$7.75
11
Example:
Multiply the total bill by the tip percent. This will give you the amount of the tip.
If you need the total owed you will have to add it back to your total.
To Calculate:
12
Fill in the Blanks
Mike went to Beggar's with his family. Their total bill was $65.41 and they wanted to leave a 20% tip. How much of a tip did they leave?
Type answer...
13
Fill in the Blanks
Allison went to Texas Roadhouse with her friends. Their total bill was $89.12 and they wanted to leave a 17% tip. How much did they leave for a tip?
Type answer...
14
Multiple Choice
15
Example:
Multiply the original (wholesale) price by the percent.
Then add the amount back to the price.
Your new amount is the retail price.
To Calculate:
16
Multiple Choice
17
Multiple Choice
18
Example:
Multiply the original price by the percent.
Then subtract the amount from the price.
Your new amount is the sale price.
To Calculate:
19
Multiple Choice
A bookstore sells a novel for $4.50. The percent discount is 25%. Find the novel's sale price. Round to nearest cent if necessary.
$1.25
$3.25
$3.38
$5.63
20
Multiple Choice
21
Example:
% = Difference / original * 100
If you get a negative number for the difference just change it to a positive
To Calculate:
22
Multiple Choice
Derrick went to the clearance rack at a department store and found a shirt he wanted to buy. The shirt was $36.00 and is on sale for $24.00. What is the percent of the decrease?
33%
67%
50%
34%
23
Multiple Choice
24
Multiple Choice
25
Example:
Find the first discount price by multiplying and subtracting (see discount slide). This is the new sale price.
Find the second discount price by multiplying and subtracting from the new sale price.
To Calculate:
26
Multiple Choice
Cisco is shopping at GameStop. He finds a new game he wants for $59.99 which he can get for 10% off for being a PowerUp member. He also has a coupon for an additional 10% off. How much will Cisco pay for the game?
$48.59
$47.99
$59.39
$53.99
27
Multiple Choice
Toys R' Us has a 'Going Out of Business" sale where everything in the store is 30% off. In addition, you have a coupon to get an additional 20% off one item. If the scooter you want to buy costs $78.99 before the store sale, how much will you end up paying for it if you use your coupon?
$39.50
$44.23
$23.70
$55.29
Mark-ups, Discounts,
Taxes, Tips, and Unit Prices
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 27
SLIDE
Similar Resources on Wayground
21 questions
Exponential & Logarithms Practice
Presentation
•
9th - 12th Grade
21 questions
Properties of Exponents
Presentation
•
9th - 12th Grade
20 questions
Average Rate of Change
Presentation
•
9th - 12th Grade
19 questions
Literal Equations Practice Problems
Presentation
•
9th - 12th Grade
19 questions
BARISAN DAN DERET GEOMETRI
Presentation
•
9th - 12th Grade
21 questions
Parallelogram Properties Lesson
Presentation
•
9th - 11th Grade
21 questions
6.3 Graphing Rational Functions
Presentation
•
10th - 12th Grade
21 questions
Prove Triangle Congruence
Presentation
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Slope from 2 points
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Exploring the Basics of Exponents
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Solving Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Unit 5 Test RSC (25-26)
Quiz
•
10th Grade
18 questions
SB 12.2 Write in point slope form
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Identify Rigid Transformations
Quiz
•
8th - 12th Grade