
- Resource Library
- Math
- Percents, Ratios, And Rates
- Ratio Problems
- Lesson 14: Solving Equivalent Ratio Problems | Unit 2: Introducing Ratios
Lesson 14: Solving Equivalent Ratio Problems | Unit 2: Introducing Ratios
Presentation
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Wayground Content
Used 3+ times
FREE Resource
12 Slides • 10 Questions
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Multiple Choice
A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether the following ratio correctly represents the price of vinegar: 4 gallons to $3.00.
Correct
Incorrect
14
Multiple Choice
A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether the following ratio correctly represents the price of vinegar: 1 gallon to $1.50.
Correct
Incorrect
15
Multiple Choice
A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for 3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether the following ratio correctly represents the price of vinegar: 30 gallons to 45.00 .
Correct
Incorrect
16
Multiple Choice
A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether the following ratio correctly represents the price of vinegar: $2.00 to 30 gallons.
Correct
Incorrect
17
Multiple Choice
A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether the following ratio correctly represents the price of vinegar: $1.00 to 32 gallon.
Correct
Incorrect
18
Multiple Choice
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. What is the ratio of pounds of pasta to cost in dollars?
19
Open Ended
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost 12 . Would it be more helpful to write an equivalent ratio with 1 pound of pasta as one of the numbers, or with 1 as one of the numbers? Explain your reasoning, and then write that equivalent ratio.
20
Open Ended
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? Find the answer and explain or show your reasoning.
21
Multiple Choice
Lin is reading a 47-page book. She read the first 20 pages in 35 minutes. If she continues to read at the same rate, will she be able to complete this book in under 1 hour?
Yes
No
22
Open Ended
Lin is reading a 47-page book. She read the first 20 pages in 35 minutes. If she continues to read at the same rate, how much time will she need to finish the book? If not, how much more time is needed? Explain or show your reasoning.
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 22
SLIDE
Similar Resources on Wayground
19 questions
Day 13 Percents
Presentation
•
6th Grade
19 questions
Math Interim II Test Review
Presentation
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Math ACP Review 2021
Presentation
•
6th Grade
17 questions
FDP Review
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Modeling Integer Operations
Presentation
•
6th Grade
16 questions
Exponents
Presentation
•
6th Grade
18 questions
Decimal Multiplication
Presentation
•
6th Grade
18 questions
Multiplying Fractions
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Decimal Place Value
Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Ratio and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Calculate with Positive Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Integers
Quiz
•
6th Grade