

Rates and Unit Rates
Presentation
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
James Gonzalez
FREE Resource
4 Slides • 5 Questions
1
Unit Rates
U6 L3 + 4

2
3
4
5
Multiple Choice
Mrs. Smith bought 6 bushels of apples for $48 at the farmer’s market. Identify the unit rate that matches this situation.
$7 per bushel
1/8 bushel per $1
6
Open Ended
Jake went to the store to buy candy. He bought 20 pieces of candy for $3.40. What is the unit rate of each piece of candy? (How much does ONE piece of candy cost?)
7
Multiple Choice
A florist sells a 24 rose bouquet for $72. Identify a unit rate for this situation.
$3 per rose
1/24 of a rose per $1
8
Open Ended
Dan threw the football a total of 4,992 yards in 16 games. If he threw the same number of yards each game, how many yards did he throw in one game?
9
Multiple Choice
Crystal read for 135 minutes. She read 45 pages. Identify the unit rate that represents this situation.
1/3 of a page per minute
2 pages per minute
Unit Rates
U6 L3 + 4

Show answer
Auto Play
Slide 1 / 9
SLIDE
Similar Resources on Wayground
6 questions
Proportional Reasoning
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Rates
Presentation
•
6th Grade
7 questions
6th Grade: Lesson 10
Presentation
•
6th Grade
10 questions
6.1 Comparing Functions R.O.C. RECAP
Presentation
•
KG
8 questions
Unit Rate
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Finding and Comparing Unit Rates
Presentation
•
7th Grade
8 questions
Point on a Graph Of a Proportional Relationship
Presentation
•
7th Grade
7 questions
Lesson 16 Unit Rate/Better Buy Review
Presentation
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Explore Integers and Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade