Search Header Logo
Simultaneous Equation 1

Simultaneous Equation 1

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

11th Grade

•

Practice Problem

•

Easy

Created by

Low ling

Used 4+ times

FREE Resource

12 Slides • 2 Questions

1

​Simultaneous Equations

Chapter 9

2

2x + 4y = 14
4x − 4y = 4

​Example

  1. Two equations with 2 variables such as x and y.

  2. Find values of the unknowns that satisfy both equations with a solution.

What are simultaneous equations?

3

​SOLVE SIMULTANEOUS LINEAR EQUATIONS BY  ELMINATION METHOD

​ There are many ways of solving simultaneous equations.

The simplest way is elimination.

This is a process which involves removing or eliminating one of the unknowns to leave a single equation which involves the other unknown.

The method is best illustrated by example.

4

​Solve the simultaneous equations  
x + 2y = 10   --------  (1)

3x + 2y = 18 --------- (2)

​Solution:      

 

 

media
media

​Step 1: Make terms SAME.

​Step 2: Look at sign.
Eliminate SAME terms.

5

media

​Solve each pair of simultaneous linear equations using the elimination method.

​Step 1: Make terms SAME.

​Step 2: Look at sign.
Eliminate SAME terms.

6

​Solve each pair of simultaneous linear equations using the elimination method.

media

​Step 1: Make terms SAME.

​Step 2: Look at sign.
Eliminate SAME terms.

7

​Solve each pair of simultaneous linear equations using the elimination method.

media
media
media

​Step 1: Make terms SAME.

​Solution: Eqn 1 X 2:

​Step 2: Look at sign.
Eliminate SAME terms.

media

​Sub x = 8 in Eqn 1

8

media

9

​Solve each pair of simultaneous linear equations using the elimination method.

media

​Step 1: Make terms SAME.

​Step 2: Look at sign.
Eliminate SAME terms.

10

​Two coffees and a tea cost $4.20;

Two coffees and three teas cost $6.60.

How much is each one?

media
media

Form 2 linear equations and solve

11

Draw

Two coffees and a tea cost $4.20;

Two coffees and three teas cost $6.60.

How much is each one?

12

media

13

​ 3 chocolate bars and a mentos cost $1.50;

2 chocolate bars and 2 mentos cost $1.40.

How much is each?

media
media

Form 2 linear equations and solve

14

Draw

3 chocolate bars and a mentos cost $1.50;

2 chocolate bars and 2 mentos cost $1.40.

How much is each?

pattern-tertiary
​Simultaneous Equations

Chapter 9

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 14

SLIDE