
- Resource Library
- Math
- Percents, Ratios, And Rates
- Proportion Word Problems
- Proportion Word Problems Lesson
Proportion Word Problems Lesson
Presentation
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Talitha Yawn
Used 3+ times
FREE Resource
13 Slides • 4 Questions
1
Buying Rates are almost always proportional!
Set up a proportion, like this:
The problem tells us 1 can costs $2.
This gives us our 1st fraction:
2
The problem also tells us that we want to
buy $10 worth:
The last spot is our unknown. Since it represents cans of pineapple
we will use "p":
3
Now we solve by using Cross Multiplication
1. Multiply diagonally and place the products equal to each other.
2. Divide by the coefficient of the variable.
4
Now we solve by using Cross Multiplication
1. Multiply diagonally and place the products equal to each other.
2. Divide by the coefficient of the variable.
3. State the answer in a sentence.
You can buy 5 cans of pineapple chunks for $10.
5
Math Response
If you can buy one can of pineapple chunks for $2, then how many can you buy with $10?
6
Buying Rates are almost always proportional!
Set up a proportion, like this:
7
Scaled images are always proportional!
Set up a proportion, like this:
8
Multiple Choice
If you can buy three bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?
9
Buying Rates are almost always proportional!
Set up a proportion, like this:
10
Buying Rates are almost always proportional!
Set up a proportion, like this:
11
Multiple Choice
If you can buy one fruit basket for $30, then how many can you buy with $60?
12
Money Exchanges are always proportional!
Set up a proportion, like this:
13
14
Money Exchanges are always proportional!
Set up a proportion, like this:
15
Money Exchanges are always proportional!
Set up a proportion, like this:
16
Multiple Choice
The currency in Argentina is the Peso. The exchange rate is approximately $3 = 1 Peso. At this rate, how many Pesos would you get if you exchanged $121.10?
17
Buying Rates are almost always proportional!
Set up a proportion, like this:
The problem tells us 1 can costs $2.
This gives us our 1st fraction:
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 17
SLIDE
Similar Resources on Wayground
15 questions
7.3A & 7.3B Reteach Lesson.
Presentation
•
7th Grade
9 questions
Find the constant of proportionality from a graph
Presentation
•
7th Grade
11 questions
Probability
Presentation
•
7th Grade
16 questions
1.4 Graphs of proportional relationships
Presentation
•
7th Grade
9 questions
COP Homework 1
Presentation
•
7th Grade
14 questions
7th Grade Math
Presentation
•
7th Grade
15 questions
Ratio Tables 1
Presentation
•
7th Grade
15 questions
Rational Numbers Review (Word Problems)
Presentation
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
16 questions
Proportional and Non Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Explore Rational Number Operations and Applications
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Add and Subtract Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Multi Step Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Integer Operations Review
Quiz
•
7th Grade