Search Header Logo
Lesson 12 Navigating a Table of Equivalent Ratios

Lesson 12 Navigating a Table of Equivalent Ratios

Assessment

Presentation

•

Mathematics

•

6th - 8th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

•
CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 7.RP.A.2A

+8

Standards-aligned

Created by

Brad Keen

Used 12+ times

FREE Resource

15 Slides • 16 Questions

1

media

2

Multiple Choice

Why is it important to understand equivalent ratios when solving real-world problems?

1

Because they help compare quantities accurately

2

Because they make calculations faster

3

Because they are only used in advanced mathematics

4

Because they are not relevant to daily life

3

media

4

Open Ended

How does multiplying by a unit fraction help us understand the concept of equivalent ratios?

5

media

6

Open Ended

Jada’s family bought 50 tacos for a party and paid $72. Were Jada’s tacos the same price as Noah’s tacos?

7

Open Ended

Noah bought 4 tacos and paid $6. At this rate, how many tacos could he buy for $15?

8

media

9

Multiple Choice

At Lin's hourly wage rate, how much would she be paid for 3 hours of work?

1

$54

2

$18

3

$27

4

$90

10

Open Ended

Why was the number 1/5 used as a multiplier in Lin's hourly wage table?

11

media

12

media

13

Open Ended

Did you prefer the double number line or the table for solving the memory card cost problem? Why?

14

media

15

media

16

Fill in the Blanks

What is the price for 1 lb of granola if 4 lbs cost $5? Fill in the blank: The price for 1 lb of granola is $

Type answer...

17

media

18

Multiple Choice

How much money did Priya raise if she collected 2,400 grams of pennies, each penny having a mass of 2.5 grams?

1

$9.60

2

$24.00

3

$2.40

4

$6.00

19

media

20

Multiple Choice

If Kiran reads 5 pages in 20 minutes, how long will it take him to read 11 pages, assuming he spends the same amount of time per page?

1

44 minutes

2

22 minutes

3

55 minutes

4

33 minutes

21

media

22

Fill in the Blanks

How much cheese does Mai use per pizza?

Type answer...

23

media

24

Multiple Choice

Clare is paid $90 for 5 hours of work. At this rate, how many seconds does it take for her to earn 25 cents?

1

5 seconds

2

10 seconds

3

20 seconds

4

15 seconds

25

media

26

Open Ended

Explain or show why a car that travels 20 miles in 1/2 hour at constant speed is traveling at the same speed as a car that travels 30 miles in 3/4 hour at a constant speed.

27

media

28

media

29

Multiple Choice

Which of the following is the correct product of 1/3 and 21?

1

7

2

8

3

6

4

9

30

Open Ended

Reflecting on today's lesson about navigating a table of equivalent ratios, what is one real-world situation where you could use a table of equivalent ratios to solve a problem?

31

Open Ended

Each of these is a pair of equivalent ratios. For each pair, explain why they are equivalent ratios or draw a representation that shows why they are equivalent ratios. a. 600 : 450 and 60 : 45 b. 60 : 45 and 4 : 3 c. 600 : 450 and 4 : 3

pattern-tertiary
media

Show answer

Auto Play

Slide 1 / 31

SLIDE