

Lesson 4
Presentation
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
Hard
Philia Mel Abarquez
FREE Resource
32 Slides • 60 Questions
1
By Philia Mel Abarquez
2

3
by Katherine Suarez
4
Multiple Choice
At a school track meet one of the most exciting events was the 200 m hurdles. It is measured in hundredths of seconds. The top fours runners are competing. The runners times are 18.75 s, 18.40 s, 18.25 s, 19.01 s. Place the runners in order from fastest to slowest.
19.01 s, 18.75 s, 18.40 s, 18.25 s
18.75 s, 18.40 s, 18.25 s, 19.01 s
18.25 s, 18.40 s, 18.75 s, 19.01 s
18.25 s, 18.40 s, 18.75 s, 19.01 s
5
Multiple Choice
In my dream the drivers in the "Fast and Furious" movie series are involved in a car race. They speed as fast as they can to go from Los Angeles, CA to San Francisco, CA. The official times are The Rock (4:09:47s), Vin Diesel (4:07:10 s), Jason Stadom (4:09:10 s), and Idris Elbon ( 4:08:05 s). Place them in order from slowest to fastest.
The Rock, Vin Diesel, Jason Stadom, and Idris Elbon.
The Rock, Vin Diesel, and Idris Elbon.
The Rock, Vin Diesel, Jason Stadom, and Idris Elbon.
Vin Diesel, Idris Elbon, Jason Stadom, The Rock
6
Multiple Choice
Ms. Eldred buys an assorted box of chocolates that contains 18.61 oz of dark chocolate and 37.23 oz of milk chocolate. How much do the chocolates weigh in total?
55.74 oz
3 lbs 49 oz
56.74
53.85
7
Multiple Choice
Flick and Mylee saved $81.73 and $48.52 respectively to buy gifts for Christmas. How much money in all do the BFFs have to buy gifts?
$130.25
$131.35
$129.25
$130.35
8
Multiple Choice
Mr. Garza as a child was a migrant farm worker who traveled to Ohio and Michigan to pick strawberries, cherries, tomatoes and cucumbers. He daily picked on average 21.43 lbs of strawberries, 19.65 lbs of cherries, 87.42 lbs of tomatoes and 78.27 lbs of cucumbers. How much did the fruits weigh in all?
206.77 lbs
205.87 lbs
207.77
205.77
9
Multiple Choice
The band director placed an order for five Alto Saxophones for $3,091.99 each, three Sound Percussion Marching Quads with Carrier for $329.78 each and an Suzuki Alto Xylophone for $419.49. How much did the band director have to pay in total once he receives the items?
$16,887.78
$17,878.78
$16,788.78
$16,878.78
10
Multiple Choice
Ewe ran a distance of 5.57 miles on Saturday as a part of his morning workout. On Sunday, he ran 9.48 miles. How many miles in all did Ewe run over the weekend?
15.06
15.05
16.05
14.05
11
Multiple Choice
My son has on his Christmas list a PS5 ($499.98), XBox Series X ($499.99), Call of Duty "Black Ops Cold War Ultimate Edition ($89.99), Mortal Kombat 11 Ultimate ($59.99), Assassin's Creed Valhalla ($59.99) and Spiderman: Miles Morales ($49.99). How much less money will I have if I buy them all?
$1,259.33
$1,295.33
$1,259.93
$1,359.99
12
Multiple Choice
"The Beast's" mom purchased $39.46 in groceries at Wal-Mart. The cashier gave her $1.54 in change from a $50 bill. How much change should the cashier have given The Beast's mom?
$10.44
$10.34
$11.54
$10.54
13

14
CCSS.MATH.CONTENT.4.NBT.B.6
Find whole-number quotients and remainders. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.
15
Can You Figure Out the Connection?

16
17
you can see that they both = 6
18
19
Fact Family
A group of 3 numbers that are related to each other in addition and subtraction or multiplication and division.
20
21
22
23
Open Ended
What should replace the emoji?
24
25
26
Multiple Choice
I have two apple trees. Each tree has 7 apples.
7 x 2 = 14
Choose the related fact
14 ÷ 2 = 7
7 ÷ 2 = 14
14 x 7 = 2
2 x 14 = 7
27
Multiple Choice
A division sentence that represents this array is
7 ÷ 3 = 21
21 ÷ 3 = 7
28
Multiple Select
Choose the two facts that are related facts.
4 x 5 = 20
4 + 5 = 9
20 ÷ 5 = 4
20 - 4 = 15
29
Multiple Select
Choose the two facts that are related facts.
49 ÷ 7 = 9
49 ÷ 7 = 7
7 x 7 = 49
7 x 9 = 49
30
Multiple Select
Choose the two facts that are related facts.
12 x 10 = 120
120 ÷ 10 = 12
12 x 3 = 36
3 x 36 = 12
31
Multiple Choice
3x5=15
5x3=15
15÷5=3
15÷____=5
32
Multiple Choice
8 x 8 = 64 is the same as _____ ÷ 8 = 8.
64
8
1
56
33
Multiple Choice
Darren has 21 candy bars and 7 bags. If he puts the same number of candy bars in each bag, how many candy bars will be in each bag?
Subtraction
Addition
Multiplication
Division
34
Multiple Choice
What is a remainder?
??
The answer to a problem
A number that is leftover after the problem.
None of the above.
35
Multiple Choice
Adam bought thirty-four pieces of candy to give to five of this friends. If he wants to give each friend the same amount, how many pieces would he have left for himself? 34 ÷ 5= 6 r 4
6
4
7
36
Multiple Choice
A cookie bakery had two employees. She bought eleven aprons. If she wanted to give each employee the same number of aprons, how many aprons does she have left? 11÷2= 5 r 1
5
6
1
37
Multiple Choice
A truck can hold two boxes. If you needed to move nine boxes across town, how many trips would you need to make? 9÷2= 4 r1
4
5
1
38
Multiple Choice
Each house a carpenter builds needs three sinks. If he bought fourteen sinks, how many houses would that cover? 14÷3= 4 r2
4
2
5
39
Multiple Choice
A coat factory had forty-four coats. If they wanted to put them into seven boxes, with the same number of coats in each box, how many extra coats would they have left over? 44÷7= 6 r2
2 coats
6 coats
7 coats
40
Multiple Choice
The tallest water slide is 49 meters tall. Bluey and Bingo want to build a slide that is 5 meters taller. They build the slide in sections that are each 6 meters tall.
Which equation can we use to find
n, the number of sections B should use to meet their goal?
(49+5)÷6=n
(49−5)÷6=n
(49+5)×6=n
41
© 2021 Khan Academy
42
Multiple Choice
A teacher bought 580 straws for their class to use to build straw towers. They divided the straws evenly among 6 groups. In a cupboard, they found 25
more straws to give each group.
Which equation can we use to find n, the number of straws each group received?
580÷6−25=n
580÷6+25=n
580÷6÷25=n
43
Poll
How do you feel about division?
easy
I'm starting to get it.
Still hard.
Not getting it at all.
44
Remember to convert everything into a decimal!
45
Multiple Choice
Which list shows the electives in order from most popular to least popular based on the survey results?
46
Multiple Choice
List the temperatures from warmest to coldest.
2011, 2013, 2012, 2010
2010, 2012, 2013, 2011
2012, 2010, 2011, 2013
2013, 2011, 2010, 2012
47
48
Multiple Select
Which of the following expressions is equivalent to -8? CHECK ALL THAT APPLY
-32 ÷ (-4)
-3 – 11
(2)(-4)
-14 + 6
49
Multiple Choice
Cindy is playing a math game. She choses three cards. The value of each of her cards is shown.
First Card: -10
Second Card: 7
Third Card: - 2
What is the sum of the values of Cindy’s cards?
4
-15
-3
-5
50
Remember in the 6th grade, we only multiply and divide decimals!
51
Multiple Choice
If Mrs. Roberts purchased 15 pencils for $2.25. How much did each pencil cost?
$2.25
$0.15
$33.75
$0.25
52
Multiple Choice
Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?
$15.65
$155
$1.55
$15.50
53
Remember we only multiply and divide fractions in the 6th grade!
54
Multiple Choice
At the local Aquarium 8/10 of the animals are mammals. Of the mammals, 2/5 are Dolphins. What fraction of the mammals at the Aquarium are Dolphins? What operation should you do?
Would you multiply or divide?
Multiply
Divide
55
Multiple Choice
Which of the following statements is true?
A
B
C
D
56
57
Multiple Choice
The ratio of boys to girls in the school choir is 4:7. If there are 16 boys, how many girls are in the choir?
19
28
27
32
58
Remember any time you see a percent sign(%) or the word "percent", you need to set up a proportion box! 100 always goes under the percent!
59
Multiple Choice
200 children attended the school play. Of the total attendance, 40% were boys. How many boys attended the school play?
80 boys
80 girls
40 boys
160 boys
60
Remember you must use your STAAR CHART!!!!!
61
Multiple Choice
Jimmy runs the 200-meter dash in 21.3 seconds. How many kilometers are in 200 meters?
2 Kilometers
0.02 Kilometers
20 Kilometers
0.2 Kilometers
62
63
64
65
Fill in the Blanks
Type answer...
66
Multiple Choice
0.60 pounds
1.06 pounds
1.60 pounds
0.66 pounds
67
Multiple Choice
How much longer is the adult crocodile than the baby crocodile?
20.7m longer
2.72m longer
2.072 longer
0.72m longer
68
Multiple Choice
How far did he walk altogether?
20.37km
23.07km
23.37km
27.37km
69
Fill in the Blanks
Type answer...
70
71
72
73
Multiple Choice
$2467.5
$24.675
$246.75
74
Fill in the Blanks
Type answer...
75
Multiple Select
Choose ALL the correct answers.
$50.5
$55.5
$55.50
$50.55
76
77
78
79
Multiple Select
Candy is on sale! You get 5 pounds for $9.95. How much will one pound cost?
Which operation will you use to solve this problem?
multiply
subtract
add
divide
80
Fill in the Blanks
Candy is on sale! You get 5 pounds for $9.95!
How much does one pound cost? (Remember your $ and decimal point)
Type answer...
81
Fill in the Blanks
55.72 + 7.6=
Type answer...
82
Fill in the Blanks
2.598 - 1.4=
Type answer...
83
Fill in the Blanks
358.58 + 6.285=
Type answer...
84
Fill in the Blanks
Joe and Sally have $89.74 combined. They each had the same amount. What was that amount?
Remember your $ and decimal
Type answer...
85
Fill in the Blanks
5.92(7.3)=
*** When you ( ) in math it means to multiply the two numbers.
Type answer...
86
Fill in the Blanks
4.662 / 0.74The fraction line in math tells you to divide the two numbers. 46.62 goes inside the box.
Type answer...
87
Multiple Select
Ray spent $2714.40 on a new TV. If he paid it off in 18 equal payments, how much was each payment.
Which operation do I use to solve this?
divide
multiply
subtract
add
88
Fill in the Blanks
Ray spent $2714.40 on a new TV. If he paid it off in 18 equal payments, how much was each payment?
Remember your decimal point and $.
Type answer...
89
Multiple Select
Sam has $12.98. Jack as $4.87. How much do they have all together?
Which operation do I use to solve this?
divide
multiply
add
subtract
90
Fill in the Blanks
Sam has $12.98. Jack as $4.87. How much do they have all together?
Remember your $ and decimal point
Type answer...
91
Multiple Select
One marble costs $0.40. How much would 40 marbles cost?
Which operation would you use to solve this?
add
multiply
subtract
divide
92
Fill in the Blanks
One marble costs $0.40. How much would 40 marbles cost?
Remember your $ and decimal point.
Type answer...
By Philia Mel Abarquez
Show answer
Auto Play
Slide 1 / 92
SLIDE
Similar Resources on Wayground
91 questions
Cardiaco, Respiratorio, Renal
Presentation
•
1st - 5th Grade
86 questions
LCM,HCF
Presentation
•
3rd - 6th Grade
86 questions
Untitled Presentation
Presentation
•
1st - 5th Grade
84 questions
Area, Volume and SA
Presentation
•
KG
92 questions
Counting Coins
Presentation
•
KG - 3rd Grade
87 questions
3rd grade cram lesson
Presentation
•
1st - 5th Grade
82 questions
คณิตศาสตร์ประถม
Presentation
•
1st - 5th Grade
89 questions
SAVVAS K Objects Experience 1
Presentation
•
KG
Popular Resources on Wayground
10 questions
Safety Day 2026 – Student Review
Quiz
•
9th Grade
21 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Parts of Speech
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Subject & Predicate
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Map Skills
Quiz
•
3rd Grade
22 questions
Continents and Oceans
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Rounding Decimals
Quiz
•
5th Grade
100 questions
100 multiplication facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Mastering Multiplication Facts 1-10
Quiz
•
5th Grade
20 questions
addition facts
Quiz
•
2nd Grade
10 questions
3 digit by 1 digit multiplication
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade