Unit Price

Unit Price

KG - University

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

02/21/17 GT group

02/21/17 GT group

6th - 7th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit 3 Proportionality and Ratios

Unit 3 Proportionality and Ratios

6th Grade - University

12 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate and Rate

Unit Rate and Rate

7th Grade - University

10 Qs

Investment

Investment

9th - 12th Grade

10 Qs

Unit Price

Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

KG - University

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Used 122+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?
A 6 pack of sodas for $2.56
A 12 pack of sodas for $4.00
4 twelve packs for $12.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?
2-ounce bottle of soap for $1.80
8-ounce bottle of soap for $7.28

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 5 pound bag of apples costs $8.95.  What is the unit price of a pound of apples?
$2.78
$17.9
$1.80
$1.79

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?
$32.00
$0.50
$3.20
$5.00

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics