KOSSA prep Consume Math Quiz

KOSSA prep Consume Math Quiz

KG - University

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Innovation and Creativity

Innovation and Creativity

Professional Development

15 Qs

WIX3003 Information Management

WIX3003 Information Management

5th Grade

17 Qs

GDCD 6 - BÀI TẬP TRẮC NGHIỆM - BÀI 1,2

GDCD 6 - BÀI TẬP TRẮC NGHIỆM - BÀI 1,2

6th Grade - University

20 Qs

المسابقة الإثارئية اليوم 2- الزبير بن العوام الابتدائية للبنين

المسابقة الإثارئية اليوم 2- الزبير بن العوام الابتدائية للبنين

6th - 8th Grade

20 Qs

Banking

Banking

Professional Development

17 Qs

Transition Signals

Transition Signals

8th Grade

15 Qs

UH KD 3.4 TEKS BUDAYA MANTU

UH KD 3.4 TEKS BUDAYA MANTU

12th Grade - University

20 Qs

Food Design

Food Design

8th Grade

20 Qs

KOSSA prep Consume Math Quiz

KOSSA prep Consume Math Quiz

Assessment

Quiz

Other

KG - University

Practice Problem

Hard

Used 47+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

This type of pay refers to the money you've made from working BEFORE any deductions.

Cash Pay
Net Pay
Simple Pay
Gross Pay

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

This type of pay refers to the amount of money you "bring home" after deductions have been taken out.

Regular paycheck
Net Pay
Gross Pay
Monthly Income

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you split up a case of candy to re-sell, you would have to figure out the ______ in order to determine the cost of each.

Price Per Unit
Unit Percentage
Profit Margin
Investment price

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

This term refers to the amount of money made after calculating and deducting how much has already been spent.

Cost
Principal
Profit
Debt

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In business terms, _____ refers to the amount of money that has to be calculated to set up and buy merchandise/supplies.

Profit
Cost
Fees
Dues

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A class trip to the city will cost $579.60.  If 36 students in the class share the cost, how much will each student have to pay?

$208.66
$16.11
$32.22
$179.17

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Shelly goes to Sam's Club and buys a case of chips to sell to her friends for $35.50.  The case has 60 individual bags.  Calculate the price per unit (price of each bag).

$21.30
$1. 07
$0.55
$0.59

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?