8.EE.5

8.EE.5

8th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8.EE.5-6 Pretest

8.EE.5-6 Pretest

8th Grade

10 Qs

8.F.2 & 8.F.4

8.F.2 & 8.F.4

8th Grade

10 Qs

Ordering Decimals: Real-Life Rational Number Challenges

Ordering Decimals: Real-Life Rational Number Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Write equations with variables on both sides

Write equations with variables on both sides

8th Grade

10 Qs

HW #11 (8th-Topic 2)

HW #11 (8th-Topic 2)

8th Grade

10 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Comparing Functions- Georgia Milestone Review

Comparing Functions- Georgia Milestone Review

8th Grade

10 Qs

8.EE.5

8.EE.5

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
8.EE.B.5

Standards-aligned

Used 303+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Roger’s store is cheaper by $0.05 per pound.
Roger’s store is cheaper by $0.15 per pound.
Lisa’s store is cheaper by $0.05 per pound.
Lisa’s store is cheaper by $0.15 per pound.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
$0.25
$1.00
$2.00
$3.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Sandra by $5
Monica by $5
Sandra by $75
Monica by $75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Joe charges $10.00 more per hour than Mike.
Mike charges $10.00 more per hour than Joe.
Joe charges $5.00 more per hour than Mike.
Mike charges $5.00 more per hour than Joe.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
$0.60
$2.13
$3.53
$5.66