Ratio and Proportions TEST

Ratio and Proportions TEST

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

7th Grade - University

15 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Operations with Positive Rational Numbers

Operations with Positive Rational Numbers

6th Grade

20 Qs

Proportion Word Problems and Scale Drawings

Proportion Word Problems and Scale Drawings

7th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Quiz

Ratios and Proportions Quiz

6th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

Multiplying and Dividing Fractions Word Problems

6th Grade

15 Qs

Ratio and Proportions TEST

Ratio and Proportions TEST

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.NS.B.2

+2

Standards-aligned

Used 147+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Robbie made a scale drawing of a neighborhood park. A soccer field in the park is 14 inches long in the drawing. The actual field is 98 yards long. What is the scale of the drawing?1 inch = _ yards
1372
5
14
7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
The scale drawing car length is 3 cm. If the scale is 1 cm:4 ft, what is the actual car length?
12 feet
16 feet 
10 feet
4 feet

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?