Ratios and Rates Unit 3: 7th

Ratios and Rates Unit 3: 7th

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Complex Fractions

Ratios, Rates, Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Lesson 6 - Ratio, Rate, Unit Rate

Lesson 6 - Ratio, Rate, Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates Unit 3: 7th

Ratios and Rates Unit 3: 7th

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

P C

Used 48+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the difference between a rate and a ratio?
A rate compares two different units of measurement, while  ratios can compare two similar units.
A rate compares two similar units, while a ratio compares two different units.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Walmart has cookies on sale 20 for $3.99 and CVS has cookies on sale 36 for $5.99. which is the better buy?
Walmart
CVS

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
There are 108 students attending summer camp, 96 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys at summer camp? 
96:12
1 : 8
12:96
8:1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
In the solar system there are 7 planets and about 182 moons. What is the ratio of moons to planets?
7:182
1:26
26:1
182:7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is it called when two or more of the same units are being compared?
Rate
Ratio
Proportion
Unit Rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

On Saturday, Dr. Morrison drove 340 miles in 5 hours. On Sunday, he drove 198 in 3 hours. What was his hourly rate for Sunday?
about 200 miles per day
66 miles per hour
.66 hours per mile
340 miles in 5 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal? 
Doritos
$3.33 for 11 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 6.6 oz
Doritos
Cheetos

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?