proportional reasoning

proportional reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

ميل المستقيمات المتعامدة والمتوازية

ميل المستقيمات المتعامدة والمتوازية

8th - 10th Grade

19 Qs

Penilaian Harian KD. 4.2 KOORDINAT KARTESIUS

Penilaian Harian KD. 4.2 KOORDINAT KARTESIUS

8th Grade

20 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

números negativos nivel 1

números negativos nivel 1

7th Grade

20 Qs

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

Giải bài toán bằng cách lập phương trình

6th - 9th Grade

20 Qs

TALLER DE LÓGICA MATEMÁTICA

TALLER DE LÓGICA MATEMÁTICA

6th - 8th Grade

20 Qs

Operatoria Fracciones I

Operatoria Fracciones I

7th Grade

15 Qs

proportional reasoning

proportional reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 8.EE.B.5, 6.RP.A.2

+15

Standards-aligned

Used 201+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The tallest player in the European Basketball League (EBL) is 229 centimeters tall. The tallest player in the National
Basketball Association (NBA) is 90 inches tall. Which league has the tallest player?

NBA player
EBL player

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price for each offer to determine which is the better buy –
Store A: 6 x-box games for $25
Store B: 8 x-box games for $33

Store A
Store B

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If I can buy 5 pencils for $2.15, what is the unit rate or constant of proportionality or the price per pencil?

$2.33
$2.32
$0.43
$0.45

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Anderson sees the winter coat he wants is 30% off. The original price is $90.00. What is the sale price of the coat?

$30

$27

$90

$63

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Eicher and her family ate dinner out. Their total bill was $ 52.16. If they are going to tip their server 20%, how much will their total bill be?

$60
$62.59
$72.16
$10.43

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Does this graph represent a proportional relationship?  

No, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it intersects the y axis.
No, because it intersects the x axis.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which graph is proportional?

A
B
C and D
All of the graphs are proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?