Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th Grade - University

13 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Area of a Square

Area of a Square

6th - 7th Grade

15 Qs

2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

6th Grade

10 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

Unit Rates in Tables

Unit Rates in Tables

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

8 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.NS.B.2

+2

Standards-aligned

Created by

Andrea Steck

Used 512+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?