Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

Mt Cikgu Baim - Isipadu Cecair

4th - 6th Grade

14 Qs

Prior Knowledge Check

Prior Knowledge Check

6th Grade

11 Qs

STAAR Conversions

STAAR Conversions

6th - 8th Grade

11 Qs

Study Guide 5.3-5.4

Study Guide 5.3-5.4

6th Grade

11 Qs

add maths (c4)

add maths (c4)

1st - 12th Grade

20 Qs

Bryły II

Bryły II

6th Grade

10 Qs

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Phil Perry

Used 3K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.68
    or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?

Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of flames to arms on the candle?

3:2
3:5
11/10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?