Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rounding Decimals - G03-050

Rounding Decimals - G03-050

6th Grade

20 Qs

Taxes, Tip, Markup, Discount, Markdown

Taxes, Tip, Markup, Discount, Markdown

7th Grade

20 Qs

Solving/Writing Proportions

Solving/Writing Proportions

6th - 9th Grade

20 Qs

FCMS7 Tax & Discounts

FCMS7 Tax & Discounts

7th Grade

20 Qs

Markup and Markdown

Markup and Markdown

7th Grade

20 Qs

TBB- Solving Problems with Proportions

TBB- Solving Problems with Proportions

8th Grade

20 Qs

7th Grade Word Problems - Percent

7th Grade Word Problems - Percent

7th Grade

20 Qs

Markups, Markdowns, and Percent of Change

Markups, Markdowns, and Percent of Change

7th Grade

20 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3, 7.EE.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Gypsy Frix

Used 203+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Emma can buy one cantaloupe for $2, then how many can Mr. Norton buy with $6?
3
5
12
6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Andrea can buy one papaya for $3, then how many can Griffin buy with $9?
3
1
27
2

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Chris can buy one package of cherry tomatoes for $3, then how many can Will buy with $6?
18
2
4
6

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Brooke can buy one bag of carrots for $3, then how many can Matthew buy with $9?
2
27
1
3

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kaitlyn bought one package of strawberries for $3. How many packages of strawberries can Joseph buy if he has $6?
2
1
18
3

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

One pineapple costs $4. How many pineapples can Skyler buy for $12?
1
48
2
3

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Bayleigh bought one jar of sun-dried tomatoes for $4. How many jars of sun-dried tomatoes can Greg buy if he has $8?
1
32
4
2

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?