Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

6th - 7th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Isi padu Cecair Tahun 6

Isi padu Cecair Tahun 6

6th Grade

25 Qs

SOLVING EQUATIONS AND INEQUALITIES

SOLVING EQUATIONS AND INEQUALITIES

6th - 7th Grade

26 Qs

Measurement

Measurement

5th - 6th Grade

23 Qs

Razones, Proporciones, Operadores y Magnitudes

Razones, Proporciones, Operadores y Magnitudes

7th Grade

23 Qs

Grade 7 Math Approximation, Basic Algebra, and Linear Equations

Grade 7 Math Approximation, Basic Algebra, and Linear Equations

7th Grade

23 Qs

PENILAIAN HARIAN BENTUK ALJABAR KLS 7

PENILAIAN HARIAN BENTUK ALJABAR KLS 7

7th Grade

25 Qs

Convert Unit of Length(Fractions and Decimals)

Convert Unit of Length(Fractions and Decimals)

5th - 6th Grade

25 Qs

G6 - Review unit 14

G6 - Review unit 14

6th Grade

25 Qs

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Go Math 6th Grade Unit 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3D, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3C

+12

Standards-aligned

Created by

Terry Orr

Used 257+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?

4/3
3.4
0.75
6/8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.

$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If there are 24 peaches on the tree and 4 peaches on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to total number of peaches?

4/24
4/28
24/4
28/4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?

24.4
4.24
24/4
4/24

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Convert the following fraction into a decimal.
24/48

24.48
2.4
0.5
2.0

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

CCSS.5.NF.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?