Go Math 6th Grade Unit 3 Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+12
Standards-aligned
Terry Orr
Used 257+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
28 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which ratio is equivalent to 3/4?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
If there are 24 peaches on the tree and 4 peaches on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to total number of peaches?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Convert the following fraction into a decimal.
24/48
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
CCSS.5.NF.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
6 A- Chapter-5: Understanding Elementary Shapes-2
Quiz
•
6th Grade
23 questions
مراجعة نهائية الفصل الثاني
Quiz
•
7th Grade
23 questions
Треугольники
Quiz
•
6th - 8th Grade
24 questions
POTENZE - 1 parte
Quiz
•
5th - 8th Grade
25 questions
Quiz Matematika Dasar
Quiz
•
5th Grade - University
25 questions
T1 PERSAMAAN LINEAR
Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
8 АЛГЕБРА 1 ТОҚСАН ҚАЙТАЛАУ
Quiz
•
1st - 10th Grade
23 questions
Scherzer 3a parte VT Cuarto
Quiz
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
