Ratio and proportion quiz!
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade - University
•
Medium
+6
Standards-aligned
Alex Mclugash
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number of cats.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
In a theme park for 6 people the ticket cost £39. How much does it cost for 9 people?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Write if the given proportion is 'True' or 'False':
8 : 9 = 24 : 18
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A shop had 4 blue chairs for £73.48 and 5 red chairs for £91.40. Write the cost of one chair of each colour ?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Doritos
£4.20 for 10kg
OR
Cheetos
£4.80 for 12kg
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An eight pack of juice boxes cost £4.81, and a twelve pack of juice boxes cost £6.48. Which is a better buy?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Which of these ratios is equivalent to 3:4?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
Enteros Santa Claus
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
Review materi semester 1 kelas 4
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Números Enteros
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
multiplication quiz
Quiz
•
10th Grade
20 questions
MAT S213 Reviewer 2
Quiz
•
12th Grade
20 questions
Algebraic Expressions 23rd June
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Destrezas de Aprendizaje
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
