Ratio and proportion quiz!

Ratio and proportion quiz!

5th Grade - University

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Przekształcanie wykresów funkcji. Funkcja liniowa

Przekształcanie wykresów funkcji. Funkcja liniowa

9th - 11th Grade

22 Qs

FRACCIONES PARTE 1

FRACCIONES PARTE 1

8th Grade

15 Qs

Ôn tập tuần 20 - Toán

Ôn tập tuần 20 - Toán

University

15 Qs

PH Matematika Tema 5 Subtema 3&4

PH Matematika Tema 5 Subtema 3&4

8th - 12th Grade

15 Qs

PETA 4.4 Measures of Central Tendency

PETA 4.4 Measures of Central Tendency

7th Grade

15 Qs

problemas con fracciones (tercera parte)

problemas con fracciones (tercera parte)

4th - 5th Grade

15 Qs

Compare and identify fractions

Compare and identify fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

Test Day 2

Test Day 2

11th Grade

20 Qs

Ratio and proportion quiz!

Ratio and proportion quiz!

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade - University

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Alex Mclugash

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number of cats.

c=15
c=18
c=21
c=16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In a theme park for 6 people the ticket cost £39. How much does it cost for 9 people?
                             

£45.8
£48
£58.50
£52.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Write if the given proportion is 'True' or 'False':
8 : 9 = 24 : 18

TRUE
FALSE
dont know
none of these

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A shop had 4 blue chairs for £73.48 and 5 red chairs for £91.40. Write the cost of one chair of each colour ?

blue = £18.37 , red = £18.28
blue = £18.37, red = £18.46
blue = £18.58, red = £18.28
blue = £18.58, red = £18.63

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Doritos
£4.20 for 10kg
OR
Cheetos
£4.80 for 12kg

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An eight pack of juice boxes cost £4.81, and a twelve pack of juice boxes cost £6.48. Which is a better buy?

8 pack
12 pack
They have the same unit price

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?

12:9
9:20
9:12
803:804

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?