One Step Word Problems (Multi/Div)

One Step Word Problems (Multi/Div)

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One Variable Word Problems

One Variable Word Problems

6th - 7th Grade

10 Qs

Solving 2 step equations

Solving 2 step equations

7th Grade

14 Qs

Match Equations to Word Problems

Match Equations to Word Problems

6th Grade - University

11 Qs

Solving Equations

Solving Equations

7th Grade

15 Qs

Equations Word Problems

Equations Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

One Variable Equations Word Problems

One Variable Equations Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

ONLINE CLASSWORK_2_12_20_EXPRESSIONS/EQUATIONS

ONLINE CLASSWORK_2_12_20_EXPRESSIONS/EQUATIONS

7th Grade

10 Qs

Single Variable Word Problems

Single Variable Word Problems

6th - 7th Grade

10 Qs

One Step Word Problems (Multi/Div)

One Step Word Problems (Multi/Div)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, HSA.CED.A.3, 6.EE.B.7

+4

Standards-aligned

Created by

Rachel Taylor

Used 52+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?
a/2 = 20
2a = 20
20/a = 2
2/a = 20

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
At a restaurant, Mike and his three friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $13 then what was the total bill?
4x=13
x/3=13
13(4)=x
x/4=13

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
How many packages of diapers can you buy with $40 if one package costs $8?
8x=40
40/8=x
40/x=8
40x=8

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?
3x=12
x/3=12
12/3=x
12/x=3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Amanda and her best friend found some money buried in a field. They split the money evenly, each getting $24.28. How much money did they find?
24.28/x=2
2x=24.28
x/2=24.28
24.28/2=x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joey and four of his friends went out to eat. They decided to split the bill evenly. Each person paid $11.13. What was the total bill? Write an equation you could use to solve this equation. Use d as your variable.
d/4=$11.13
4d=$11.13
d/5=$11.13
5d=$11.13

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.
18c=6
c + 6= 18
c +18 = 6
3c=18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?