Proportions Warm Up

Proportions Warm Up

6th - 8th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 / first term / quiz 20

Grade 6 / first term / quiz 20

6th Grade

10 Qs

7th Grade Percent Proportions Quiz

7th Grade Percent Proportions Quiz

7th Grade

10 Qs

Decimal Ops Pre-Test

Decimal Ops Pre-Test

6th - 7th Grade

10 Qs

Estadística i probabilitat

Estadística i probabilitat

7th - 8th Grade

10 Qs

Bài tập về Góc

Bài tập về Góc

6th Grade

10 Qs

UNIT 6 Planning and Collecting Data Quiz

UNIT 6 Planning and Collecting Data Quiz

8th Grade

10 Qs

SOAL PTS MATEMATIKA KELAS VII

SOAL PTS MATEMATIKA KELAS VII

7th Grade

10 Qs

L'area: quadrato e rettangolo

L'area: quadrato e rettangolo

4th - 6th Grade

10 Qs

Proportions Warm Up

Proportions Warm Up

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Allison Goecks

Used 5+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

On last week’s maths test Carol had 21 correct out of 25 problems. What percent grade did she receive?
42%
80%
84%
92%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours of work.  How much money does the job pay per hour?
$7 per hour
$8 per hour
$6 per hour
$7.50 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Do the ratios form a proportion?
Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9 oz
Doritos
Cheetos

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the Constant of Proportionality?
k=46
k=92
k=0.2
not proportional