Proportions Warm Up

Proportions Warm Up

6th - 8th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Homework 8 T2 WE 16 MARCH 2023

Homework 8 T2 WE 16 MARCH 2023

7th Grade

10 Qs

Competition math grade 7

Competition math grade 7

7th Grade

10 Qs

Mod 11 Review

Mod 11 Review

6th Grade

10 Qs

Numerasi dasar

Numerasi dasar

7th Grade

10 Qs

Will and Matthew's Quiz

Will and Matthew's Quiz

5th - 6th Grade

10 Qs

Statistical Questions

Statistical Questions

6th Grade

11 Qs

Multiply & Dividing Decimals

Multiply & Dividing Decimals

6th Grade

10 Qs

Quiz 1.1

Quiz 1.1

7th Grade

10 Qs

Proportions Warm Up

Proportions Warm Up

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Allison Goecks

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

On last week’s maths test Carol had 21 correct out of 25 problems. What percent grade did she receive?

42%
80%
84%
92%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours of work.  How much money does the job pay per hour?

$7 per hour
$8 per hour
$6 per hour
$7.50 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Do the ratios form a proportion?

Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11 oz
OR
Cheetos
$2.24 for 9 oz

Doritos
Cheetos

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the Constant of Proportionality?

k=46
k=92
k=0.2
not proportional