6th Grade EOG Review

6th Grade EOG Review

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unsur unsur bangun ruang kelas 6

unsur unsur bangun ruang kelas 6

6th Grade

20 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

Ôn tập về phân số lớp 4- Tuần 24( BTVN)

Ôn tập về phân số lớp 4- Tuần 24( BTVN)

4th - 7th Grade

20 Qs

LATIHAN MTK 1 PEMBULATAN HASIL PENGUKURAN PANJANG

LATIHAN MTK 1 PEMBULATAN HASIL PENGUKURAN PANJANG

1st Grade - University

20 Qs

CHINH PHỤC LẦN 1 MÔN TOÁN GIỮA HỌC KÌ II LỚP 3

CHINH PHỤC LẦN 1 MÔN TOÁN GIỮA HỌC KÌ II LỚP 3

1st - 12th Grade

20 Qs

MATHS - REFRESHER COURSE MODULE -GHS(G),MARAKKANAM

MATHS - REFRESHER COURSE MODULE -GHS(G),MARAKKANAM

6th - 10th Grade

20 Qs

EXTRA MATH # 2

EXTRA MATH # 2

5th - 6th Grade

20 Qs

FRACCIONES 5°

FRACCIONES 5°

5th - 8th Grade

20 Qs

6th Grade EOG Review

6th Grade EOG Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.3, 5.MD.A.1

+11

Standards-aligned

Created by

Rebecca Wood

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

1. Patrick washes 21 cars per day. He is paid at a rate of $7.50 for every 3 cars he washes. How much is Patrick paid for each car he washes?

$2.50
$4.50
$22.50
$22.50
$52.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

2. What is 75% of 200?

15
50
125
150

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

3. Leila said that the ratio 2 to 5 may also be written as 2:5. What is another way of writing a ratio?

as a radical
as a fraction
as an integer
as an exponent

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

4. Grapes are on sale for $1.60 per pound. If Rosie paid $1.92 for her grapes, how many pounds of grapes did she buy?

0.6
0.9
1.2
1.3

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 sec • 1 pt

5. John bought 7.2 pounds of beans for $8.64. How much did John pay for each pound of beans?

$1.44
$1.20
$0.83
$0.62

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6. Stacy found the length of her house to be 20 1/3 yards. She needs to know the length of her house in feet. If she wanted to convert yards to feet, what should Stacy do?

Multiply by 3
Divide by 3
Multiply by 12
Divide by 12

Tags

CCSS.5.MD.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

7. David bought 8 1/2 yards of ribbon. What is the length, in inches, of the ribbon?

288.5 inches
294 inches
295.2 inches
306 inches

Tags

CCSS.5.MD.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?