Rates
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Mrs. Swaekauski
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of dried fruit has 76 calories in 4 servings. How many calories are there per serving?
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 6-pound bag of wildflower seed covers 15 square feet. How many pounds of seed does it take to cover 1 square foot?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A plant grew 18 inches over 5 months. The plant grows the same amount each month. How much did the plant grow in 7 months?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An airplane on autopilot took 6 hours to travel 4,164 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A stores sells 12 cans of beans for $27. What is the price of 7 cans of beans?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price of the pencils?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You want to buy some noodles. An 8oz. package costs $2.48. A 12oz. package costs $3.84. A 26oz. package costs $7.54. Which package is the best buy?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Quarter 2 - Quiz 1
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and subtracting fractions
Quiz
•
5th Grade
18 questions
Practice test
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Readiness Checker On Geometry
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Mental Maths 3
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing by Powers of 10
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Trapezoids and Area
Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
WR Y4 Spring Block 4 Lesson 2 tenths as decimals
Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Simplifying Fractions
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
