Rates

Rates

5th - 6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add/Sub Decimals-Place Value

Add/Sub Decimals-Place Value

5th Grade

20 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

double number line

double number line

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

6th Grade

20 Qs

Module 7 Review

Module 7 Review

6th Grade

18 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

3.3 Multiplication of Decimals and Whole Numbers

3.3 Multiplication of Decimals and Whole Numbers

5th Grade

20 Qs

Rates

Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
5.MD.A.1, 5.NBT.B.7, 5.NF.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Mrs. Swaekauski

Used 1K+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of dried fruit has 76 calories in 4 servings.  How many calories are there per serving?
19
20
304
284

Tags

CCSS.5.NF.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 6-pound bag of wildflower seed covers 15 square feet.  How many pounds of seed does it take to cover 1 square foot?
4
0.4
90
9

Tags

CCSS.5.NF.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A plant grew 18 inches over 5 months.  The plant grows the same amount each month.  How much did the plant grow in 7 months?
3.6 inches
126 inches
25.2 inches
35 inches

Tags

CCSS.5.NF.B.3

CCSS.5.NF.B.4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An airplane on autopilot took 6 hours to travel 4,164 kilometers.  What is the unit rate for kilometers per hour?
496 km/hr
469 km/hr
649 km/hr
694 km/hr

Tags

CCSS.5.MD.A.1

CCSS.5.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A stores sells 12 cans of beans for $27.  What is the price of 7 cans of beans?
$15.75
$84
$13.25
$2.25

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price of the pencils?
$0.56
$0.65
$1.06
$0.40

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You want to buy some noodles. An 8oz. package costs $2.48. A 12oz. package costs $3.84. A 26oz. package costs $7.54.  Which package is the best buy?
The 8oz. package
The 12oz. package
The 26oz. package
They are equal deals

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?