Rates

Rates

5th - 6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Đường lên đỉnh Olympia- Vòng Khởi Động

Đường lên đỉnh Olympia- Vòng Khởi Động

5th - 6th Grade

20 Qs

VOLUME OF A CUBE AND A RECTANGULAR PRISM

VOLUME OF A CUBE AND A RECTANGULAR PRISM

5th Grade

15 Qs

Adding and subtracting fractions

Adding and subtracting fractions

5th Grade

16 Qs

Conversions

Conversions

6th Grade

19 Qs

Mental Maths 3

Mental Maths 3

4th - 6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing by Powers of 10

Multiplying and Dividing by Powers of 10

5th Grade

20 Qs

Fractions Fractions!

Fractions Fractions!

5th Grade

20 Qs

Basic Geometry and Playing with numbers

Basic Geometry and Playing with numbers

6th Grade

15 Qs

Rates

Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3D

+4

Standards-aligned

Created by

Mrs. Swaekauski

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of dried fruit has 76 calories in 4 servings.  How many calories are there per serving?

19
20
304
284

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 6-pound bag of wildflower seed covers 15 square feet.  How many pounds of seed does it take to cover 1 square foot?

4
0.4
90
9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A plant grew 18 inches over 5 months.  The plant grows the same amount each month.  How much did the plant grow in 7 months?

3.6 inches
126 inches
25.2 inches
35 inches

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An airplane on autopilot took 6 hours to travel 4,164 kilometers.  What is the unit rate for kilometers per hour?

496 km/hr
469 km/hr
649 km/hr
694 km/hr

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A stores sells 12 cans of beans for $27.  What is the price of 7 cans of beans?

$15.75
$84
$13.25
$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price of the pencils?

$0.56
$0.65
$1.06
$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You want to buy some noodles. An 8oz. package costs $2.48. A 12oz. package costs $3.84. A 26oz. package costs $7.54.  Which package is the best buy?

The 8oz. package
The 12oz. package
The 26oz. package
They are equal deals

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?