6th Grade Math NYS Practice Exam

6th Grade Math NYS Practice Exam

6th Grade

84 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math

Math

math for 4th graders bff

math for 4th graders bff

math facts

math facts

Math

Math

Math Missing Number

Math Missing Number

Operaciones Matemáticas

Operaciones Matemáticas

Easy Math

Easy Math

Math

Math

6th Grade Math NYS Practice Exam

6th Grade Math NYS Practice Exam

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

Used 26+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

84 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Estimate the product:
6.8(2.3)

7
12
14
140

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Estimate the product:
25.4(5.1)

100
125
150
175

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alicia bought 3.8 pounds of cashews for $15.74. About how much was the cost per pound?

$3
$4
$5
$6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Stanton bought 2.6 yards for $8.94. About how muchwas the cost per yard?

$1
$2
$3
$4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A hummingbird egg's mass is approximately 0.374 milligram. What is the mass of 4 hummingbird eggs?

0.1496 mg
1.496 mg
14.96 mg
149.6 mg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Estimate the value of 6.2(33.9). Pick the answer choice that is closest to the actual solution.

1,888
1,898
1,980
1,998

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the value of 2.7(4.1)?

1.107
11.07
110.7
1,107

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?