7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

1/16/25 TEST Proportions and Unit Conversions

1/16/25 TEST Proportions and Unit Conversions

7th Grade

22 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Distance/Speed/Time

Distance/Speed/Time

7th - 10th Grade

15 Qs

RCJH Proportional Relationship Review RLA

RCJH Proportional Relationship Review RLA

7th Grade

16 Qs

Constant of Proportionality Practice

Constant of Proportionality Practice

7th Grade

20 Qs

Practice Semester Exam

Practice Semester Exam

6th - 7th Grade

20 Qs

Convert Distances Rates

Convert Distances Rates

7th Grade - University

15 Qs

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3D, 6.RP.A.1, 6.NS.A.1

+10

Standards-aligned

Used 111+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
$ 8.40
$ 6.30
$ 4.20
$ 4.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Amy drove 204 miles to her mother’s house, If it took her 3 hours, what was her average speed?
68 mph 
999999999999 mph
17 mph
2 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?
4
100
.40
55

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Five lemons cost $1.80.What is the cost per lemon?
.78
.34
.56
.36

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 David hikes 2 ¼ miles in ½ an hour.What is his rate in miles per hour?
.45
7/6
67
6.8

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jet flies 2,100 miles in 5 hours how much does it fly in one hour 
420 mph  
43 mph 
666 mph 
340 mph 

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You buy 10 can of green beans for 3.40 at The Grocery store. Next week you come back and get 6 can of green beans how much. Will it cost? 
.34
.60
1.43
2.04

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?