7th Unit rates,proportional,complex fractions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+12
Standards-aligned
Used 111+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Amy drove 204 miles to her mother’s house, If it took her 3 hours, what was her average speed?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A T-shirt launcher can launch 5 shirts in 20 minutes. What is the rate in shirts per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Five lemons cost $1.80.What is the cost per lemon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
David hikes 2 ¼ miles in ½ an hour.What is his rate in miles per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jet flies 2,100 miles in 5 hours how much does it fly in one hour
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You buy 10 can of green beans for 3.40 at The Grocery store. Next week you come back and get 6 can of green beans how much. Will it cost?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
ENTEROS 1
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Trīs taišņu novietojums plaknē.
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Algebra Formulas
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Potencias y Raíces Tema 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Jerarquía de Operaciones
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
properties of integers-assessment
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Mõõtmine
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
