Dividing Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Pam Miles
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
25.2 ÷ 4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0.48 ÷ 0.4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.8÷0.03
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8.96 ÷ 2
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
92.37 ÷ 0.5
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
INTEGRALES SIMPLES
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Planteo de Ecuaciones
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Distance, Time, and Speed
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Conocimientos Previos
Quiz
•
5th - 10th Grade
14 questions
M7 procenta 1 %
Quiz
•
5th - 9th Grade
11 questions
CLASS SIXTH
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Plano Cartesiano 1
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
