Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

15 Qs

Terminating and Repeating Decimals

Terminating and Repeating Decimals

6th Grade

12 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

15 Qs

Series Dominó Vertical

Series Dominó Vertical

4th Grade - University

10 Qs

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

6th Grade

12 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

6th Grade

15 Qs

TRABALHO OPERAÇÕES COM DECIMAIS

TRABALHO OPERAÇÕES COM DECIMAIS

6th Grade

20 Qs

Multiply and divide Decimals

Multiply and divide Decimals

6th - 8th Grade

11 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 6.NS.B.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Pam Miles

Used 1K+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

25.2 ÷ 4
6.4
5.13
5.4
6.3

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

0.48 ÷ 0.4
1.2
12
0.12
0.012

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

7.8÷0.03
2.6
26
260
.26

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.96 ÷ 2
448
4.48
2.03
203

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

92.37 ÷ 0.5
184.74
18.474
1840
None of the above

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?