All Operations w/ Decimals

All Operations w/ Decimals

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Distributive Property & Two-step Equations-7th grade

Distributive Property & Two-step Equations-7th grade

7th Grade

12 Qs

One and Two Step Equations

One and Two Step Equations

7th - 8th Grade

15 Qs

How to solve operations with rational numbers

How to solve operations with rational numbers

7th Grade

14 Qs

One-Step Equations

One-Step Equations

7th Grade

13 Qs

Equations

Equations

7th Grade

15 Qs

solve equations

solve equations

7th Grade

15 Qs

Solving 2 Step Equations

Solving 2 Step Equations

7th Grade

10 Qs

All Operations w/ Decimals

All Operations w/ Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.A.3, 5.NBT.B.5

Standards-aligned

Used 186+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria bought 2 hot dogs and a soda at a concession stand. Each hot dog cost $1.12. If Maria paid with a $10 bill and received $6.51 in change, how much did the soda cost?
What Operations does she use in order to solve the problem?
Multiply, Subtract, & Subtract = $1.25 for soda
Subtract, Add, & Multiply = $1.25 soda
Subtract only = $2.25 soda
Add and Subtract = $2.25 soda

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a concession stand 6 hot dogs cost $6.72. At this rate, how much would 8 hot dogs cost, in dollars and cents?
What operations in order do you need to solve the problem?
Subtract then add = $8.72 for 8 hot dogs
Multiply then Divide = $8.96 for 8 hot dogs
Divide then multiply = $8.96 for 8 hot dogs
Add then Subtract = $8.72 for 8 hot dogs

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In 2011, Ralph paid $12.95 for a box of cards and $0.44 each for 16 stamps. What was the total cost in dollars and cents, of the box of cards and the stamps?
What operation in order do you use to solve the problem?
Multiply then subtract = $9.99
Subtract then multiply =$29.99
Add then multiply = $19.99
Multiply then add =$19.99

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In 2011, Ralph paid $19.99 for a box of cards and 16 stamps. If the box of cards cost $12.95, how much did each stamp cost in dollars and cents?
What operations in order are being used?
Divide then Subtract =$0.44 each stamp
Subtract then Divide =$0.44 each stamp
Add then subtract = $0.70
Subtract then multiply = $0.70

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Angie has 12 feet of string. She will cut the string into equal lengths of 5 inches each. How much string will be left after she cuts as many of these lengths as possible?
What operations are being used?
Multiply then divide = 28.8 lengths of string
Divide only = 2.4 lengths of string
Multiply only = 60 lengths of string

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A package of 5 erasers costs $0.39. At this rate, how much would 60 erasers cost, in dollars and cents?
Subtract then multiply=$21.45
Multiply only =$23.40
Divide the multiply =$4.68 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you paid $4.68 for 60 erasers, how much did each eraser cost in dollars and cents?
$.078
$12.82
$0.78
$4.08

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?