Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATES

MATES

1st - 10th Grade

15 Qs

Revision about Fraction

Revision about Fraction

6th - 7th Grade

15 Qs

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

Grade 6 Quiz Optional Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

M1 Mid Module Test Review

M1 Mid Module Test Review

6th Grade

12 Qs

DECIMALS / PERPULUHAN

DECIMALS / PERPULUHAN

4th - 6th Grade

10 Qs

7th Grade Equations Review

7th Grade Equations Review

6th - 8th Grade

7 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

11 Qs

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

Matematika kelas 6 Abdullah bin Mas'ud

6th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Used 2K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer players? (in simplest form)

1 to 2

1 to 3

2 to 1

3 to 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What word can be used when writing a ratio?

a
be
to
and

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5
1:3
3:11
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?