Unit Rate/Complex Fractions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Kristina Ridini
Used 860+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
Hannah reads 5/ 8 page in 2/3 minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An above-ground swimming pool is leaking. After 1/2 hour the pool has leaked 7/8 of a gallon of water. How many gallons of water per hour is the swimming pool leaking?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After 3/4 of a minute a sloth has moved just 3/8 of a foot. What is the sloth’s speed in feet per minute?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much do 50 SENIOR ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Planteo de Ecuaciones
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Aritmética
Quiz
•
7th Grade
11 questions
เลขยกกำลัง ม.1 by ครูยุ้ย
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Conocimientos Previos
Quiz
•
5th - 10th Grade
10 questions
Proportionality
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Multiplicación por 9
Quiz
•
7th Grade
14 questions
M7 procenta 1 %
Quiz
•
5th - 9th Grade
14 questions
Révision Statistique sec.1
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
