Unit rates

Unit rates

6th - 8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unit rates prac p1&2

unit rates prac p1&2

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Ratio and Unit Rate Quiz

Ratio and Unit Rate Quiz

6th Grade - University

11 Qs

5.1, 5.2, 5.3 Review

5.1, 5.2, 5.3 Review

7th Grade

18 Qs

Ratio and Unit Rate Skills for 6th Grade Challenge

Ratio and Unit Rate Skills for 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Proportional With Fractions

Proportional With Fractions

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit rates

Unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Used 5+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car travels 50 miles in 40 minutes.
How many miles does the car travel in 20 minutes?
25 miles
60 miles
1.25 miles
70 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
Using the same proportion, how many pieces of candy will there be in a 5 oz. bag?
80 pieces
60 pieces
20 pieces
25 pieces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In a smoothie recipe, the ratio of orange juice to banana puree is 2 cups to 1 cup. if you were making 36 cups of smoothie to share, how many cups of banana puree would you need?
12 cups
18 cups
24 cups
36 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate of 216 apples growing on 9 trees
1 apple on 24 trees
24 apples on 24 trees
216 apples on 1 tree
24 apples on 1 tree

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate of 123 miles driven in 3 hours
3 miles to 1 hour
41 miles to 1 hour
1 mile to 3 hours
1 mile to 41 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which is a better buy?  
2 books for $15 or
6 books for $45
2 books for $15
6 books for $45
8 books for $60
They are the same.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate of 123 miles driven in 3 hours
3 miles to 1 hour
41 miles to 1 hour
1 mile to 3 hours
1 mile to 41 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?