
Unit Rates
Assessment
•
Joanna Kline
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
9 plays
•
Medium
+6
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
2.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
What was the price PER gallon?
Tags
4.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
5.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
6.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
7.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
8.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
9.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Tags
10.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
Comparing Unit Rates (Better Buy)
•
7th Grade
Unit Rates
•
6th - 7th Grade
Unit Rates/Complex Fractions
•
7th Grade
Rates and Ratios
•
7th Grade
Unit Rates
•
7th Grade
Unit Rate
•
7th Grade
Constant Rate of Change
•
7th - 8th Grade
Unit Rates Plus
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
Brain Teasers
•
KG - University
Math STAAR Review
•
4th Grade
Earth Day
•
4th Grade
STAAR REVIEW - SCIENCE
•
5th Grade
Science STAAR Review! 23-24
•
5th Grade
Reading Comprehension
•
5th Grade
Types of Credit
•
9th - 12th Grade
Math STAAR Review
•
4th Grade
Discover more resources for Mathematics
8.PS/PFA Quizizz Day 1
•
6th - 8th Grade
7th Math STAAR Review
•
7th Grade
7.PS/PFA Quizizz Day 3
•
6th - 8th Grade
Gr8 Math STAAR Review
•
8th Grade
8th Math STAAR Review
•
8th Grade
7.PS/PFA Quizizz Day 2
•
6th - 8th Grade
Scatter Plots and Line of Best Fit
•
8th Grade
MATH STAAR REVIEW
•
7th Grade