Ratios, Rates, and Unit Conversion

Ratios, Rates, and Unit Conversion

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Georgia Milestone Review - Constant Rate of Change

7th Grade Georgia Milestone Review - Constant Rate of Change

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Practice

Constant of Proportionality Practice

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Weekly Quizizz: September 8 - September 11

Weekly Quizizz: September 8 - September 11

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Conversion

Ratios, Rates, and Unit Conversion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

RUTH ALEXANDER

Used 297+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In a bouquet of​ flowers, there are 7 daisies and 19 roses. Write the ratio of daisies to roses in three different ways.
19 to 7, 19:7, 19/7
19 to 7, 7:19, 7/19
7 to 19, 7:19, 7/19
7 to 19, 19:7, 19/7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A jug of juice has 9 cups of pineapple juice and 4 cups of orange juice. Write the ratio of number of cups of pineapple juice to total number of cups of juice in three different ways.
9 to 4, 9:4, 9/4
4 to 13, 4:13, 4/13
9 to 13, 9:13, 13/9
9 to 13, 9:13, 9/13

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form. 16 feet to yards
2/3
2/1
4/6
4/2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$20.37. What is the unit price of the pairs of gloves​?
$6.91
$6.79
$3.40
$61.11

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Company A sells 16 bears for ​$44.96. Company B sells 15 bears for ​$42.60. Company C charges ​$33.48 for 12 bears. Which company has the best​ buy?
Company A
Company B
Company C
All 3 are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Population density is the number of people per unit of area. The population density of a certain region is 45 people per square kilometer. If the region covers 31 square​ kilometers, what is the population of the​ region?
1.45
1350
0.69
1395

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A recipe includes 8 cups of flour and 2/3 cup of milk. Write the ratio of the amount of flour to the amount of milk as a fraction in simplest form.
12 or 12/1
1/12
8/3
3/8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?