Ratios, Rates, and Unit Conversion
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+6
Standards-aligned
RUTH ALEXANDER
Used 303+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In a bouquet of flowers, there are 7 daisies and 19 roses. Write the ratio of daisies to roses in three different ways.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A jug of juice has 9 cups of pineapple juice and 4 cups of orange juice. Write the ratio of number of cups of pineapple juice to total number of cups of juice in three different ways.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write the ratio as a fraction in simplest form. 16 feet to 8 yards
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Company A sells 16 bears for $44.96. Company B sells 15 bears for $42.60. Company C charges $33.48 for 12 bears. Which company has the best buy?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Population density is the number of people per unit of area. The population density of a certain region is 45 people per square kilometer. If the region covers 31 square kilometers, what is the population of the region?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A recipe includes 8 cups of flour and 2/3 cup of milk. Write the ratio of the amount of flour to the amount of milk as a fraction in simplest form.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ôn tập chương số nguyên - Dạng tính hợp lý
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.
Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
Thử thách Toán Tuần 11
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Mnożenie do 50
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Matriks 1DVM
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
การอธิฐานส่วน ม.1
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Mastering Positive and Negative Integers
Quiz
•
7th Grade
21 questions
TABLA DE MULTIPLICAR DEL 10 HASTA EL 12
Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
