CROC & COP Retest

CROC & COP Retest

7th - 8th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequalities Unit 3-Algebra

Inequalities Unit 3-Algebra

8th - 10th Grade

11 Qs

MATH QUIZ

MATH QUIZ

7th Grade

10 Qs

Rate and Math Problems

Rate and Math Problems

7th - 12th Grade

10 Qs

Graph Proportional Relationships and Unit Rate

Graph Proportional Relationships and Unit Rate

8th Grade

10 Qs

RECAPTULISATION OF TRIANGLES AND QUADRILATERALS

RECAPTULISATION OF TRIANGLES AND QUADRILATERALS

8th - 9th Grade

11 Qs

Simplifying Rational Algebraic Expression

Simplifying Rational Algebraic Expression

8th Grade

8 Qs

Parametrics Quiz

Parametrics Quiz

KG - University

10 Qs

Central Tendency (Ungrouped Data)

Central Tendency (Ungrouped Data)

7th Grade

10 Qs

CROC & COP Retest

CROC & COP Retest

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Susan Courts

Used 21+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality for this table?

1/9
9
8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The constant of proportionality can be found by finding the __________  _____________.

unit rate
ratio rate
proportion answer
rational number

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant?

Yes; 1/3
Yes; 3
Yes; 5
No

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight line
The line goes through the origin
Curvy line
Straight line and the line goes through the origin

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.

11 cents
12 cents
13 cents
10 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3