Ratios & Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+11
Standards-aligned
kristi prejean
Used 190+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mr. Dulin runs 5 miles in 42 minutes. He plans to run in a 25 mile race. Based on his current speed, about how long will it take him to complete the race?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Math 6 - Ratios Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
ÖMER HAYYAM
Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Math Pro
Quiz
•
4th - 6th Grade
11 questions
Prior Knowledge Check
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Choose the Measurement
Quiz
•
4th - 6th Grade
17 questions
Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate
Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Absolute Value and Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
