Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions Practice

Solving Proportions Practice

6th Grade

13 Qs

Math Solving Proportions

Math Solving Proportions

6th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

Dividing Decimal Numbers by Whole Numbers

5th - 6th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.EE.B.7

+5

Standards-aligned

Created by

Lenore Burt

Used 1K+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A car travels 120 miles in 3 hours (with a constant speed).  How long will it take a car to travel 200 miles?
6 hours
5 hours
4 hours
1 hour

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
The cost of 50 apples is $25.00.  How much would 75 apples cost?
$12.50
$50.00
$37.50
$75.00

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
It takes Mike 18 minutes to finish reading 4 pages of a book.  If Mike reads each page at the same pace, how long does it take for him to finish reading 30 pages?
125 minutes
162 minutes
72 minutes
135 minutes

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Nathan packs 39 boxes in 3 hours for UPS.  If Nathan packs the same number of boxes every hour, how many boxes can he pack in his 8-hour shift?
104 boxes
117 boxes
13 boxes
78 boxes

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
The weight of 13 candy bars is 26 ounces.  If each candy bar weighs the same amount, what is the weight of 35 candy bars?
78 ounces
52 ounce
70 ounces
2 ounce

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A machine can produce 21 yards of fabric in 7 minutes.  How much fabric can the machine produce in 1 hour?  
(Remember:  1 hour = 60 minutes)
180 yards
210 yards
3 yards
105 yards

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
If 24 loaves of bread cost $48.00, how much would 10 loaves of bread cost?
$12.00
$24.00
$2.00
$20.00

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?