Ratios and Unit rates

Ratios and Unit rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

6th Grade

10 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Understand the concept of a unit rate associated w/ a ratio

Understand the concept of a unit rate associated w/ a ratio

6th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Fraction Division Word Problems

Fraction Division Word Problems

6th Grade

10 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios and Unit rates

Ratios and Unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Used 64+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 5-pound bag of cat food costs $11.25.  What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
$0.44 per pound
$2.25 per pound
$6.25 per pound
$56.25 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Three pounds of fish costs $14.97 at the market.  What is the unit price of the fish in dollars per pound?
$4.99
$11.97
$14.97
$44.91

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the rates shown here correspond to a unit rate of $6 per sandwich?
spending $42 to buy 7 sandwiches
spending $108 to buy 18 sandwiches
spending $40 to buy 5 sandwiches
spending $100 to buy 16 sandwiches

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A snow blower requires a fuel mixture ratio of 40:1 (gas to oil).  Which expression represents this ratio?
40 to 1
1  X  40
40 X 1
1 to 40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A rectangular yard is 10 feet long by 7 feet wide.  What is the ratio of the width of the yard to the perimeter of the yard?
7 to 17
7 to 34
17 to 34
34 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jerry bought 4 DVD's for $25.20.  What was the unit rate?
$3.15
$4.20
$6.30
$8.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 1,920 fence posts used in a 12 kilometer stretch of fence.  How many fence posts are used in 1 kilometer of fence?
150 
160
155
180

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?