Better Buy!

Better Buy!

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4 Basic Operations and Number I.D.

4 Basic Operations and Number I.D.

5th - 8th Grade

15 Qs

Penilaian Harian 1 MTK kls 6

Penilaian Harian 1 MTK kls 6

6th Grade

10 Qs

TAMBAH JISIM

TAMBAH JISIM

6th Grade

12 Qs

PLAYING WITH NUMBERS

PLAYING WITH NUMBERS

KG - University

10 Qs

Toán lớp 3_3a1.tuần 25

Toán lớp 3_3a1.tuần 25

3rd Grade - University

10 Qs

Droga

Droga

6th Grade

13 Qs

Maths Revision Quiz (1) - Grade 3

Maths Revision Quiz (1) - Grade 3

3rd Grade - University

10 Qs

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

1st - 10th Grade

12 Qs

Better Buy!

Better Buy!

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

kk kk

Used 231+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72

15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30

27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd

$16.52 for 6 yd
$13.85 for 5 yd
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen

$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A 20 fl. oz. bottle of orange juice costs $1.80 and a 35 fl. oz. bottle of orange juice costs $3.50. Which is a better buy?

35 fl. oz. for $3.50
20 fl. oz. for $1.80
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?

$6.50
$1.53
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost of 5 lb of sugar of Brand-A is $25 and the cost of 8 lb of sugar Brand -B is $50. Which is the better buy?

Quality -A
Quality -B
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?