Ratios/Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Craig Douglas-Meyers
Used 21+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which statement best describes what a ratio is?
A number
A comparison of two quantities using division
A comparison
A comparison of many things
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following options is a real-life example of a ratio?
12 noodles
4 meatballs : 1 cup of sauce
1 jar of sauce
15 desserts
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Keys has 11 Playstation games and 13 Nintendo games. What is the ratio of Playstation games to Nintendo games?
5:7
1 to 3
13/11
11/13
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is a Ratio?
A comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is one
Something in math
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Five boxes of candy cost $12.54. What is the unit price of one box?
$2.50
$62.70
$2.51
$0.40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate Cardetta

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Quiz 5.9--5.10

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade