Ratios/Rates

Ratios/Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

6th - 7th Grade

20 Qs

6th 5-6 Compare Unit Rates

6th 5-6 Compare Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit 3 Quiz 2 (Lessons 5-8)

Unit 3 Quiz 2 (Lessons 5-8)

6th Grade

15 Qs

Ratios/Rates

Ratios/Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Craig Douglas-Meyers

Used 21+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which statement best describes what a ratio is?

A number

A comparison of two quantities using division

A comparison

A comparison of many things

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following options is a real-life example of a ratio?

12 noodles

4 meatballs : 1 cup of sauce

1 jar of sauce

15 desserts

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Keys has 11 Playstation games and 13 Nintendo games. What is the ratio of Playstation games to Nintendo games?

5:7

1 to 3

13/11

11/13

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

A comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is one

Something in math

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Five boxes of candy cost $12.54. What is the unit price of one box?

$2.50

$62.70

$2.51

$0.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?

$210

$264

$217

$224

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?