Ratios/Rates

Ratios/Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th - Rates and Speed - Chapter 5 Test Review

6th - Rates and Speed - Chapter 5 Test Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Topic 11 Rates Review

Topic 11 Rates Review

6th Grade

15 Qs

Rate Review

Rate Review

6th Grade

17 Qs

Rates, Ratio table and Unit rates Practice

Rates, Ratio table and Unit rates Practice

6th Grade

18 Qs

Unit Rate Quiz Review

Unit Rate Quiz Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios/Rates

Ratios/Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.EE.B.7

+3

Standards-aligned

Created by

Craig Douglas-Meyers

Used 21+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which statement best describes what a ratio is?

A number

A comparison of two quantities using division

A comparison

A comparison of many things

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following options is a real-life example of a ratio?

12 noodles

4 meatballs : 1 cup of sauce

1 jar of sauce

15 desserts

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Keys has 11 Playstation games and 13 Nintendo games. What is the ratio of Playstation games to Nintendo games?

5:7

1 to 3

13/11

11/13

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

A comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is one

Something in math

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Five boxes of candy cost $12.54. What is the unit price of one box?

$2.50

$62.70

$2.51

$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?

$210

$264

$217

$224

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?