Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

25 Qs

7. RP.1 and 2

7. RP.1 and 2

7th Grade

27 Qs

Ratios & Proportions Review

Ratios & Proportions Review

7th Grade

25 Qs

Solving Proprtions

Solving Proprtions

7th - 9th Grade

30 Qs

Unit 2 Review '24

Unit 2 Review '24

7th Grade

27 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

25 Qs

Module 11 Study Guide

Module 11 Study Guide

7th Grade

29 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th - 7th Grade

26 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 7.RP.A.2A, 4.NF.A.1

+9

Standards-aligned

Created by

Lacee Dillingham

Used 40+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
35
60
18
50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?
2.50
400000000
78.0
678

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number c of cats.

c=15

c=18

c=21

c=16

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?