Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Lacee Dillingham
Used 40+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number c of cats.
c=15
c=18
c=21
c=16
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
6th grade 2nd Quarter Exam
Quiz
•
5th - 7th Grade
27 questions
Point-Slope and Slope-Intercept
Quiz
•
7th - 8th Grade
26 questions
Module 5- Proportions and Percents
Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Quadratics Test Review
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Decimal Operations
Quiz
•
5th - 7th Grade
25 questions
Algebra Skills Review Practice
Quiz
•
7th - 9th Grade
26 questions
Polar Express Math
Quiz
•
5th - 7th Grade
25 questions
Decimal Operations Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade
