Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios - Rates - Proportions

Ratios - Rates - Proportions

6th Grade

21 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Hamisi Esop

Used 947+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

AT&T charges $76.00 for 500 minutes or Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Which is a better deal
Sprint
AT&T

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?
8 hours
6 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Coca-Cola $1.29 for 1.25 L 
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?