Rates and ratios

Rates and ratios

Assessment

Assessment

Created by

chuck Lohmann

Mathematics

6th Grade

14 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 6.RP.A.2

+2

Student preview

quiz-placeholder

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

45 sec • 1 pt

Media Image

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE

45 sec • 1 pt

Media Image

There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies? Your answer It must be in simplest form.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE

45 sec • 1 pt

Media Image

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE

45 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

9.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Media Image

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?