Check-in #3

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Holly Needham
Used 70+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
During a one hour television show, 10 minutes are allotted for commercials from sponsors. Each commercial is 1/2 of a minute long. How many commercials can be scheduled for the allotted 10 minutes?
2 commercials
5 commercials
10 commercials
20 commercials
Tags
CCSS.5.NF.B.7B
CCSS.5.NF.B.7C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which real-world situation is a model for the expression 3 divided by 1/5 ?
Amber is conducting an experiment in Chemistry class. She has 3 liters of water and uses 1/5 of a liter for her experiment. How much water does she have left?
Amber is conducting an experiment in Earth Science class. She pours a total of 1/5 of a liter of water into 3 test tubes so they each have the same amount of water. How much water is in each test tube?
Amber is conducting an experiment in Physics class. She has 3 liters of water. How many test tubes can she fill if each test tube holds 1/5 of a liter of water?
Amber is conducting an experiment in Biology class. She measures 1/5 out of a liter of water 3 times. What is the total amount of water she used?
Tags
CCSS.5.NF.B.7B
CCSS.5.NF.B.7C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For his art project, Calvin needs 8 pieces of green string that are each 15.4 centimeters long. If the string is sold in spools of 40 centimeters, how many spools does Calvin need to buy?
4 spools
3 spools
2 spools
1 spool
Tags
CCSS.4.MD.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Steven talked on the phone for 50.4 minutes last month. Each minute costs $0.15. How much does he owe the phone company?
$3.02
$7.56
$30.24
$75.60
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mrs. Tillman served 1/3 of a gallon of milk to her 4 children equally. How much milk did each child get?
1/12 of a gallon
1/7 of a gallon
1/4 of a gallon
1/3 of a gallon
Tags
CCSS.5.NF.B.7A
CCSS.5.NF.B.7C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mr. Newton has 1/4 of a pan of lasagna. He cuts the lasagna into 3 equal servings for himself and his 2 children. How much of a pan of lasagna did each person receive?
1/3 of a pan
1/6 of a pan
1/12 of a pan
1/20 of a pan
Tags
CCSS.5.NF.B.7A
CCSS.5.NF.B.7C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jake went to the market on his way home from work. Jake bought 5 bottles of orange juice that cost $2.43 per bottle, and a pack of gum that cost $2.19. How much did Jake spend at the market?
$14.34
$12.15
$9.62
$4.62
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Adding and subtracting Mixed Numbers

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Measurements Grade 5

Quiz
•
5th Grade
13 questions
Adding & Subtracting Decimals

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Converting Liters and Milliliters

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Metric System

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Choose the Measurement

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Milliliters - Liters

Quiz
•
3rd - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade