Ratios and Proportional Relationships
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+10
Standards-aligned
Used 640+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which graph is non-proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The school office ordered 24 boxes of pens. Their total cost was $191.52. What was the cost of 1 box of pens?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A pair of boots are $94.99. They are 25% off. With this discount, what is the sale price? Round to nearest cent if necessary.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Froga diagnostikoa
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Arithmetic and Geometric Sequence Practice
Quiz
•
8th - 9th Grade
16 questions
EM Graphs of Power Function
Quiz
•
7th Grade
20 questions
numeri relativi moltiplicazione
Quiz
•
7th Grade
23 questions
6th Grade Ordered Pairs
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
linear function properties
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Area of Kites, Rhombuses, and Trapeziums
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
